17. yüzyıl Hollanda sanatında kadın
- Tez No: 54102
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN BEKSAC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ARKEOLOJİ YE SANAT TARİHİ LÖLÜJÜ SAİTAT TARİHİ AHABİLİLÎ DALI YÜKSEK LİSÂÎÎS TEZİ OCAK, 1936 ÖZET“17. yüzyıl Hollanda Sanatında Çadırı”başlığını ta nıyan bu tez çalışmamız, spesifik olarak Anne ve Çocuk temasıyla ilgilidir. Bu konu ile ilgili gerek yurdumuzda gerekse Avrupa literatüründe yeterince çalışmanın bulun mayışı dolayısıyla tez, orijinal bir nitelik taşımaktadır. Çalışmada varılmak istenen gayeye hizmet edecek en karak teristik örnekler seçilmiş ve Anne ve Çocuk temasına ver diği önem dolayısıyla Pieter De Hooch' un yapıtları ağır lıklı olarak yer almıştır. Diğer Hollandalı sanatçıların bu temayla ilgili yapıtlarından ise en tipik olanlar se çilmiştir. Örneklerin ele alınışında, biçimden ziyade ko nu ve anlam sorunu ön plâna çıkarılmıştır. Tezin birinci bölümünde, 17. yüzyılda Avrupa ve Hol landa'nın genel ortamına ve 17. yüzyıl Hollanda sanat orta mına yer verilmektedir. İkinci bölümde ise, 17.yüzyıl_ Hol landa sanatında Anne ve Çocuk temasıyla ilgili örnekler ta nıtılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, 17. yüzyılda Hollanda dı şındaki Anne ve Çocuk teması örneklerine yer verilmektedir. 3u bölümde flaman sanatında aynı temayı ele alan yapıtlar, 17. yüzyıl oransız sanatında Anne ve Çocuk temasını konu alan yapıtlar ve 17. yüzyıl İspanyol sanatındaki Anne ve Çocuk te masıyla ilişkili yapıtlar da yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise, bu temanın ilk çıkışı, Hollanda dışındaki öncü örnekleriyle, gelişimi ve Hollanda sanat or tamındaki yeri ve önemi aydınlatılarak, Hollanda sanat orta mında A-nne ve Çocuk temasını işleyen yapıtların bize toplum sal yapıdan bir kesit sunmakta oldukları, aynı zamanda da ortaya çıktıkları süreçte, sosyal -yapıdaki değişikliklerin bir göstergesi olarak izleyiciye olumlu, yapıcı ve uyarıcı bir mesaj' ilettikleri ve böylece belli bir hedefe, protestan düşüncesinin ve yaşam tarzının bir ifadesi olarak, olumlu. kurgularıyla ulaştıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Nil Akkaya
Özet (Çeviri)
\J INGIUZCE ABSTRACT (en fazia 250 sozcukl: REPUBLIC OF TURKEY edirnejanuary 1996 UMVERSITY OF TRAKYA INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF ARCHEOLOGY AND HISTORY OF ART MASTER THESIS ABSTRACT This study which has the title of :“ Woman in seventeenth century Dutch art ”*? specificatty interested in the theme of 'Mother and Child', and has an original character because of the lack of sufficient studies about this subject. In the study, the most characteristic patterns of pictures have been chosen, and specially the works of art of Pieter de Hooch have been prefered because of the artist has attributed importance upon the meme, and besides, while the patterns examine, the matter of subject and meaning has been carried importance rather than the formal methods. In the first section, general ambience of Europe and Holland, and the artistic environment of the Dutch art have been placed, the patterns interested in the theme have been explained in tiie second section. In the third section, the patterns of out of Holland have been placed. As a conclusion, the roots and development of the theme and its space and value in the Dutch art have been enlighten, and it has been tried to come to light : The mentioned pictures in Holland offer a perspective from the social structure,and besides, convey affirmative, constructive, and stimulative messages to the spectators in their times, and thus, reach to the certain aim -as a statement of the Protestanic idea and style of life - with their affirmative speculations. NilAkkaya