Hüseyin Nihal Atsız'ın Deli Kurt adlı romanı üzerine cümle bilgisinin incelenmesi
- Tez No: 54103
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Hüseyin Nihal Atsız' in“Deli Kurt”Adili Romanı üzerine Cümle bilgisi Çalışması İsimli Tez' in Özeti: Cümleler önce İsim cümleleri, Fiil Cümleleri ve Diğerleri olmak üzere üç ana gruba ayrılmıştır. Bu gruplandırma yapıldıktan sonra İsim ve Fiil Cümleleri yapılarına göre; Ba-sit, Birleşik (Şartlı Birleşik, İç İçe Birleşik), Bağlı (Ki'li Bağlı, Diğer Bağlama Edatlarıyla Kurulan Bağlı Cümleler) ve Sıralı Cümleler şeklinde dört gruba ayrıldı. Cümleler Yapılarına göre de ayrıldıktan sonra yüklemin yerine göre (Kurallı, Devrik) ve Anlamına göre (Olumlu, Olumsuz, Soru ) olmak üzere kendi içinde tasnif e- dilmiştir. Şartlı Birleşik ve İç İçe Birleşik Cümleler' de, Şart cümlesinin ve iç cümlenin yapısına göre de gruplandırmaya gidilmiştir. Ki'li Bağlı ve Diğer Bağlama Edatlanyla Kurulan Bağlı Cümleler de cümlelerin yüklem türü ve sayısına göre kendi içinde gruplara ayrılmıştır. Sıralı cümleler de yükleminin türü ve sayısına göre kendi içinde gruplara ayrılmıştır. Diğerleri kısmında ise Kesik cümleler, Hitaplar, Ünlemler, Edatlar, Kelime Grupları yer almaktadır. 223
Özet (Çeviri)
SUMMARY The summary of the thesis“ Sentence knowledge about the novel named Deli Kurt by Hüseyin Nihal Atsız.”The sentences, first, are grouped into three main groups; Noun sentences, Verbal sentences, and others. After having been made this grouping according to their structures the noun and verbal sentences are grouped in four groups such as; simple, compound (conditional, concentric compound ), combined with“that”(sentences combined with other conjugative propositions ), sequenced sentences. After having been separated the sentences according to their structure, these sentences were classified according to their structure these sentences were classified according to the place of the verb (regular and inverted) and according to their meaning (affirmative, negative and question) Conditional compound and concentric compound sentences, again, were grouped according to the structures of the conditional sentences and concentric sentences. The sentences which are combined with“that”and other conjunctions are grouped in themselves according to the number of their predicate and kind of their predicate. Sequence sentences are grouped in themselves according to the kind of predicate and the number of predicate. In the group of other sentences, there are direct address sentences, interjections, prepositions, and phrasals. 224