Tatuta çiftliklerindeki uygulamaların permakültür gönüllülerinin motivasyonlarına etkisi
The effect of the practice of Tatuta farms on the motivation of permaculture volunteers
  1. Tez No: 541023
  2. Yazar: ŞERİFE CİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında TaTuTa çiftliklerindeki uygulamaların permakütür gönüllülerinin motivasyonuna etkisi araştırılmıştır. Buğday ve Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği TaTuTa'yı ''Türkiye'deki ekolojik tarım ile geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak'' amacıyla oluşturulan bir proje olarak tanımlamaktadır. Bill Mollison ise permakültürü ''sürdürülebilir insan yerleşim yerleri yaratma amaçlı bir tasarım sistemi'' olarak ifade etmektedir. TaTuTa ve permakültür kavramlarının yapıtaşı olan bilinçli üretim ve tüketim kaygısı bu iki konuyu gönüllük ile ortak noktada buluşturmaktadır. Permakültür uygulamaları TaTuTa çiftlikleri açısından önemli bir destekleyici unsur olabilmesinin yanı sıra gönüllüler açısından da güçlü bir çekicilik unsuru olabilmektedir. Gönüllü davranışlarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmalar, alan yazında ilgi gören konular arasında yer almaktadır. Gönüllü davranışlarını belirlemenin en etkili araçlarından birinin gönüllü motivasyonları olduğu dikkat çekmektedir. Bu bağlamda permakültür gönüllüleri, bu çalışmanın ana konusu olan TaTuTa çiftliklerindeki permakültür uygulamalarının teorik alt yapısını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of practices in TaTuTa farms on the motivation of permaculture volunteers. Datas have been gathered through surveys. In the research, a questionnaire has been developed using the study of Balta (2008) '' A Research on Motivational Factors That Cause People Participate in Voluntary Activities'' The developed questionnaire has been applied face to face to local volunteer tourists who visited Belentepe Wildlife and Permaculture Farm in Bursa between 15 June and 11 September 2018. Within the scope of research, 165 datas of questionnaire have been analyzed. The datas obtained from the study have been tested using descriptive factor analysis, multiple regression analysis, t-test and one- way variance analysis. As a result of the factor analysis conducted on the data obtained, the motivation of the permaculture voluteers have respectively been placed under the catagory of spiritual satisfaction, cultural satisfaction and individual satisfaction. The main purpose of this study is to investigate the effects of the practices in TaTuTa farms on the motivation of permaculture volunteers. Within this scope, factor analysis for general satisfaction has been carried out in order to demonstrate the effect of farm practices on the motivation of permaculture volunteers. The analysis results show that permaculture volunteers are generally satisfied with the practices in the farm and affect their motivation positively. The effect on the intentions of repetition visit of volunteering motivations of the permaculture volunteers constitutes the infrastructure of the study. In this respect , multiple regression analysis has been performed to determine the effect of volunteering motivations of the permaculture volunteers on the intention to visit again. As a result of the analysis, it has been determined that the motivation of volunteering has a positive effect on the intention of re- visiting permaculture volunteers.