Sıçan kalp nakli modelinde kardiyopleji sıvılarının verici kalbi üzerine etkileri
Effects of cardioplegic solutions on donor heart in rat heart transplantation model
  1. Tez No: 541059
  2. Yazar: GÜLSÜM KARDUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda sıçan kalp nakli modelinde farklı kardiyopleji sıvılarının uzamış iskemi döneminde verici kalbine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Wistar albino erkek sıçanlara anestezi altında Custodiol, St. Thomas ve del Nido kardiyopleji sıvıları kalp arrest olana kadar uygulanmıştır. İzole edilen kalpler 4 saat soğuk iskemide (4°C) bekletilmiş ve daha sonra sağ ventrikul duvarından elde edilen şeritlerden organ banyosunda izoproteronol-noradrenalin bağlı kasılmalar değerlendirilmiştir. Ayrıca, sağ ventrikül dokusundan ATP, TNF-α, troponin-I ve sialik asit düzeyleri ile MMP-9 aktivitesi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of different cardioplegia fluids on the donor heart during the extended ischemia period were investigated in rat heart transplantation model. For this purpose, under anesthesia, cardioplegia fluids of Custodiol, St. Thomas and del Nido were administered to male Wistar albino rats until cardiac arrest. Isolated hearts were incubated in cold ischemia (+4 °C) throughout 4 hours and then organ bath experiments were performed isoproteronol-noradrenaline-induced contractions in strips from the right ventricular free wall of the heart tissue. Also, ATP, TNF-α, troponin-I and sialic acid levels and MMP-9 activity were measured in right ventricular tissue.