Türk çağdaş resim sanatı ve özgün baskı eserlerinde kadın imgesi
The female imagery in the contemporary Turkish painting and original print works
- Tez No: 541141
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde Türk çağdaş resim sanatı ve özgün baskı eserlerinde kadın imgesi konusunu incelemek üzere Cumhuriyet dönemi öncesi ve Cumhuriyet dönemi çağdaş sanatı dönemleri kapsamında 1980'den günümüze kadar olan süreçte yer alan bazı sanatçıların eserleri üzerinden örnekler ele alınarak konu incelemesi yapılmıştır. Özgün baskı resim sanatında Cumhuriyet dönemi ve ekslibris eserlerde 1990 sonrasından günümüze kadar olan dönemde örnekler üzerinden kadın figürleri analizi yapılmıştır. Sanat toplumsal değişimlerde kitlelere mesajı aktarma sembolüdür. Bireyin aldığı kararlar ve eylemler içinde bulunduğu kültürün değerleri tarafından etkilenir. Yapıtlar içine giren görsel simgeler belli gereksinimleri, değerleri, anlamları yansıtır ve eylem oluşturucu nedenleri hazırlar. Bu açıdan bakıldığında sanat eserindeki görseli yapılandıran elemanları anlamak önemlidir. Tarih sürecinde eserlerde ele alınan kadın imgesi sabit özellikler göstermemektedir. Genellikle ait olduğu dönemin toplumsal değerleri, inançları ve gelişen teknolojinin izlerini taşır. Sanatçılar dönemlerin ya da çağların sorunlarını, toplumsal değişimleri ve düşüncelerini eserinde yansıtır. Sanatçı kendini keşfeder ve iç dünyasında yaşadığı çatışmayı ürettiği eserler üzerinden dışavurum yapar. Bu çalışma ile sanat eserlerinde kadın imgesinin kısa tarihselliğine bakılarak çağdaş Türk resim sanatında ve özgün baskıda yer almış dönemler arasındaki geçişler kronolojik olarak ele alınmıştır. Kadına olan bakışın sosyal, politik ve eril yönleri çerçevesinde yaklaşımlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine female imagery in the contemporary Turkish painting and original print works through analysis of select artwork from three periods: Turkish pre-republic art period, the Republic era period and the period from 1980s to the present day. As for the original print works, women figures and female imagery in selected exlibris works from the republic era and the era from after 1990 to this day were analysed. Art is a symbol for conveying and disseminating messages to masses during social transformations. Decisions and actions of an individual are influenced by the values of the culture s/he lives in. The visual images in artwork reflect and symbolize certain needs, values and meanings; as well as create the reasons for change. From this point of view, it is important to understand the elements that make up an artwork. The female imagery in artwork from different periods of history doesn't show fixed features. It usually bears traces of the social values, beliefs and technological developments of the era it belongs to. Artists reflect in their works the issues and social changes of their times as well as how they feel about them. An artist first discovers himself/herself, and then expresses his/her inner conflicts through his/her art. This study takes a chronological look at the short history of female imagery in the contemporary Turkish painting and original print works, with a focus on artwork created during the transition periods. It also seeks to investigate the approaches within the framework of social, political and masculine aspects of the view on women.