BIST 100'de işlem gören perakende sektörü işletmelerinin finansman tercihlerinin piyasa değerlerine etkisi (2011-2017)
The effect of financial preferences on market values of companies on the retail sector traded in BIST 100. (2011-2017)
- Tez No: 541179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSANİYE GÖKÇE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Perakendecilik, Türkiye'de 1990'lı yıllardan sonra hem ulusal hem de uluslararası yatırımcıların ilgisinin hızla yükseldiği bir sektör olmuştur. Perakende sektörünün en önemli sorunu ise finansal kaynakların temin edilmesinde yaşanmaktadır. İşletmenin piyasa değeri hisse senetlerini arz ve talebe göre alınması ve satılma fiyatı olması nedeniyle finansal sorunları aşmak için tercih edilen borçlanma şekli şirket piyasa değerleri etkileyen faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, BİST 100'de işlem gören Bim, Bizim, Kipa, Migros, Carrefoursa ve Teknosa işletmelerinin 2011/2017 borçlanma yapısı panel veri metodu ile analiz edilerek şirketin piyasa değerine olan etkisi saptanmıştır. Firmaların finansman tercihi finansal kaldıraç oranı aracılığıyla temsil edilmiştir. Diğer bağımsız değişkenler ise firma büyüklüğü, özsermayenin ve varlıkların getirisidir. Ampirik bulgular, piyasa değeri ile finansal kaldıraç ve firma büyüklüğü arasında pozitif bir ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Her ne kadar sonuçlar piyasa değeri ile finansal kaldıraç arasında pozitif bir ilişkinin varlığını göstermişse de yüksek borçlu firmalar ile düşük borçlu firmaların finansal kaldıraç oranları elde edilerek geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Retailing has become a sector in our country where the interest of both national and international investors has increased rapidly since the 1990s. The most important problem of the retail sector is the provision of financial resources. The borrowing-type company preferred to overcome financial problems, due to the fact that the operator is purchasing market-value stocks according to supply and demand and selling price, has become one of the factors affecting market values. In this study, the 2011/2017 borrowing structure of Bim, Bizim, Kipa, Migros, Carrefoursa and Teknosa, which are traded on BİST 100, was analyzed by panel data method and its effect on the market value of the company was determined. Firms' financing preference is represented through the financial leverage ratio. The other independent variables are the size of the firm, the return of equity and assets. Empirical findings indicate the existence of a positive relationship between market value, financial leverage and firm size. Although the results show a positive relationship between market value and financial leverage, it can be improved by obtaining financial leverage ratios of high debtors and low debtors.