Benlik saygısı, kontrol odağı ve rekabetçi tutum arasındaki ilişkinin örgütsel bağlamda incelenmesi
An examination of the relationship between self-esteem, locus of control and competitive attitude in organizational context
- Tez No: 541180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı kamu, özel ve katılım bankalarında çalışan kişilerin benlik saygısı, kontrol odağı ve rekabetçi tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde yazında birçok çalışmada ele alınan benlik saygısı ve kontrol odağı kavramlarının örgütsel bağlamda çalışanların rekabetçi tutumunu açıklayıcı rolünün ortaya konulması arzu edilmektedir. Çalışmanın iki temel hipotezi“çalışanların benlik saygısı ile rekabetçi tutumları arasında bir ilişki olup olmadığını”ve“çalışanların kontrol odağı ile rekabetçi tutumları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını”tespit etmek üzere yapılandırılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kastamonu il merkezi ve 20 ilçe sınırları içinde yer alan kamu, özel ve katılım bankaları olmak üzere 53 farklı banka şubelerinde çalışan kişiler arasındaki 322 birey oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların benlik saygısı puanlarını ölçmek için Roosenberg'in Benlik Saygısı Ölçeği (1963), kontrol odağı puanlarını tespit etmek için Rotter'in Kontrol Odağı Ölçeği (1966) ve rekabetçi tutum puanlarını ölçmek için Akbayırlı'nın Rekabetçi Tutum Ölçeği (1998) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular çalışanların benlik saygısının rekabetçi tutum ve rekabetçi tutumun alt boyutları olan rekabet hazzı, sonuç odaklılık ve kıyaslama üzerinde etkisi olduğunu göstermekte iken çalışanların kontrol odağı ile rekabetçi tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between self-esteem, locus of control and competitive attitudes of people working at public, private and participation banks. The aim of the study is to determine the extent to which the concepts of self-esteem and locus of control explain employees' competitive attitudes in the organizational context. The two basic hypotheses of the study are: 1) There is a relationship between employees' self-esteem and competitive attitudes, and 2) There is a significant difference between employees' locus of control and competitive attitudes. Sample of the study consists of 322 employees working at 53 different branches of public, private and participation banks located in the city center of Kastamonu and its 20 districts. Participants' self-esteem, locus of control and competitive attitude scores were measured using the Rosenberg Self-Esteem Scale (1963), Rotter's Locus of Control Scale (1966), and Akbayırlı's Competitive Attitude Scale (1998), respectively. Findings of the study show that employees' self-esteem has an effect on competitive attitude and on competition pleasure, result-orientation and comparison, which are subdimensions of the competitive attitude scale. Findings of the study also show that there is no significant difference between employees' locus of control and competitive attitudes.