Astımlı çocuklarda ölçülü doz inhaler kullanımına yönelik eğitimin astım kontrolü ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of the use of metered-dose inhaler training in children on asthma control and quality of life
  1. Tez No: 541196
  2. Yazar: MERVE AZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma astımlı çocuklara ölçülü doz inhaler kullanımına yönelik video tabanlı veya broşür ile verilen iki farklı eğitimin çocukların astım kontrolü ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji Bilim Dalı polikliniğinde Şubat 2018 - Haziran 2018 tarihleri arasında takip edilen astım tanılı 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, örneklemi ise seçim kriterlerine uyan 66 çocuk oluşturdu. Araştırma verileri Çocuk ve Aile Bilgi Formu, Ölçülü Doz İnhaler (ÖDİ) Kullanımı Kontrol Listesi, ÖDİ Ara Cihazı Yıkama İzlem Formu, Çocukluk Çağı Astım Kontrol Testi-Ç-AKT ve Astımlı Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği-AÇYKÖ kullanılarak toplandı. 1. izlemden sonra 15 günlük aralarla 2 izlem daha yapıldı. Veriler ortalama, standart sapma, frekans, yüzdelik dağılımlar, Friedman testi ve Wilcoxon testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmada çocukların cinsiyeti dışında diğer tanımlayıcı özellikler açısından grupların benzer olduğu, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı (p>.05). Her iki grupta da ÖDİ Kullanımı Kontrol Puanları 2. ve 3. izlemde 1.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental research in order to determine the effects of the use of metered-dose inhaler training provided through videos or brochures on asthma control and quality of life in asthmatic children. The universe of study consisted of children aged 7-11 years, diagnosed with asthma, and followed up between February 2018 and June 2018 in the Polyclinic of Division of Pediatric Allergy, Department of Pediatrics in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Hospital. 66 children who met the selection criteria were included in the research as the sample of the study. The data were collected using the Child and Family Information Form, Metered-Dose Inhaler (MDI) Use Checklist, MDI Instrument Wash Monitoring Form, Childhood Asthma Control Test (C-ACT), and Pediatric Asthma Quality of Life Questionnaire (PAQLQ). After the first follow-up, 2 more follow-ups were performed at 15-day intervals. They were analyzed using mean, standard deviation, frequency, percentage distribution, and Friedman and Wilcoxon tests. Except for gender, no statistically significant differences were found between the groups in terms of other descriptive characteristics (p>.05).