Piridin ve azometin türevi schiff bazı ligandların ve geçiş metali komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve X-ışını tek kristal yapı analizi
Synthesis, characterization and X-ray single crystal structure analysis of pyridin and azometine derivative schedules
- Tez No: 541197
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ŞAHİN, DOÇ. DR. BEHROUZ SHAABANI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada pridin, amino tiyofen ve azometin türevi Schiff bazları sentezlenerek geçiş metalleri ile kompleksleri yapılmıştır. 2-piridin karbaldehit, 4-piridin karbaldehit, 4-floro benzaldehit, 2-hidrazon-1,2-difeniletanon, 4-hidroksibenzohidrazon ve 2-aminotiyofen-3-karbonitril kullanılarak onbir adet Schiff bazı ligand sentezlendi. Uygun kristalleri elde edilden (4-hydroxy-N'-((pyridin-2-yl)methylene)benzohydrazide, 4-hydroxy-N'-((pyridin-4-yl)methylene) benzohydrazide, (2Z)-2-(2-((pyridin-2-yl)methylene)hydrazono)-1,2-diphenylethanone, (Z)-2-((pyridin-2-yl)methyleneamino)thiophene-3-carbonitrile, (2Z)-2-(2-((pyridin-4-yl)methylene)hydrazono)-1, 2-diphenylethanone ve N'-(4-fluorobenzylidene)-4-hydroxybenzohydrazide) ligandlarının X-ışınları ile tek kristal yapı analizleri gerçekleştirildi. Sentezlenen Schiff bazı ligantların Fe, Mn, V, Co, Ni, Cu, Cd, Zn geçiş metalleri ile kompleksleri yapıldı. Kristallenen komplekslerin yapıları X-ışını tek kristal yapı analizi ile çözüldü. Ayrıca IR, CV, erime sıcaklığı, elemental analiz, UV-Vis spektroskopik verileri alınarak ligand ve kompleks yapılar karakterize edildi. Son olarak Hirshfeld Yüzey analizi ile moleküller arası etkileşmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pridine, amino thiophene and azomethine derivative Schiff bases were synthesized and reacted with transition metals. Eleven Schiff base ligands were synthesized using 2-pyridine carbaldehyde, 4-pyridine carbaldehyde, 4-fluoro benzaldehyde, 2-hydrazone-1,2-diphenylethanone, 4-hydroxybenzohydrazone and 2-aminothiophene-3-carbonitrile. Single crystal structure analysis of (4-hydroxy-N'-((pyridin-2-yl)methylene)benzohydrazide, 4-hydroxy-N'-((pyridin-4-yl) methylene)benzohydrazide, (2Z)-2-(2-((pyridin-2-yl)methylene) hydrazono)-1,2-diphenylethanone, (Z)-2-((pyridin-2-yl)methyleneamino)thiophene-3-carbonitrile, (2Z)-2-(2-((pyridin-4-yl)methylene)hydrazono)-1,2-diphenylethanone and N'-(4-fluorobenzylidene)-4-hydroxybenzohydrazide) ligands was performed with X-rays. Schiff base ligands were synthesized with Fe, Mn, V, Co, Ni, Cu, Cd, Zn transition metals. The structures of the crystallized complexes were solved by X-ray single crystal structure analysis. In addition, IR, CV, melting temperature, elemental analysis, UV-Vis spectroscopic data were obtained and ligand and complex structures were characterized. Finally, intermolecular interactions were investigated with Hirshfeld surface analysis.