Class J güç yükselteç tasarımı
Class J power amplifier design
  1. Tez No: 541199
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAYRETTİN YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında yeni bir Güç Yükselteç (GY) Sınıfı olan Class J GY topolojisi anlatılmıştır. Agilent ADS programı kullanılarak elde edilen devre topolojisinde Cree firmasına ait CGH40010 transistörü kullanılmıştır. Sabit elemanlar olarak Murata firmasının bobin ve kapasitörleri kullanılmıştır. Tasarımın simülasyon ile doğruluğunun sağlanması için transistörün ve lumped elemanların designkit leri ADS programına yüklenmiştir. Tasarım aşamasında Class J yük topolojisi yapılırken çıkış uyumlama devresinde iki farklı tasarım denenmiştir. GY tasarımında DC-4GHz frekans bandında çalışan kazancı 10dB Class J GY devresi tasarımı yapılması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olan tasarım topolojisi LPKF' de basılarak ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak tek transistörlü yapı ile hedeflenen 40dBm çıkış gücü, %52.91 verimlilik ve 100MHz-3.25GHz çalışma frekansı sağlanarak Class J GY' nin mobil haberleşmede (LTE baz istasyonunda mak.46dBm transmit gücü ve mobil WiMAX baz istasyonu için mak. 43dBm transmit gücü) kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Class J Power Amplifier (PA) topology which is a new GY class is described. The circuit topology obtained by Agilent ADS program was used by Cree's CGH40010 transistor. Coils and capacitors of Murata were used as fixed elements. In order to ensure the accuracy of the design by the simulation, the designkit of the transistor and lumped elements are loaded into the ADS program. In the design phase, while the Class J load topology is being performed, two different designs have been tried in the output matching circuit. It is aimed to design Class J PA which is works in DC-4GHz frequency band and 10dB gain. The design topology, which is suitable for this purpose, was printed in LPKF and measured. As a result, the target output power 40dB with only one transistor structure, providing operating frequency 100MHz-3.25GHz and 52.91% efficient Class J GY is shown to be used in mobile communication (For LTE base station max.46dBm transmission power and for mobile WiMAX 43dBm transmission power).