Akrilik ve yünlü boya banyosu karma atıksularının arıtılmasındaelektrokoagülasyon proses performansının cevap yüzey metodu ile incelenmesi
Investigation of the electrocoagululation process performance in the treatment of acrylic and woolen dye bath wastewater with response surface method
  1. Tez No: 541235
  2. Yazar: KÜBRA KAMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BAYAR, DOÇ. DR. UĞUR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, tekstil endüstrisi atıksuyunda elektrokoagülasyon prosesiyle renk ve KOİ giderimi: Cevap yüzey metodu ile optimizasyon konusu incelenmiştir. Bu tez çalışmasında akrilik ve yün iplik boyahane atıksuları için elektrokoagülasyon prosesi ile demir ve alüminyum elektrotlar kullanılarak ayrı ayrı renk ve KOI parametreleri üzerinden arıtma performansı incelenmiş, her bir prosesin birbirleriyle olan avantaj ve dezavantajları araştırılmış. Elektrokoagülasyon prosesi için cevap yüzey istatistiksel modeli, deneysel kurgu ve sonuçların değerlendirilmesi için kullanılmıştır. Renk ve KOİ giderim verimini belirlemek amacıyla modeller oluşturulmuş ve varyans analizleriyle (ANOVA) modellerin uygunluğu ve modellerde kullanılan her bir terimin anlamlılık düzeyi araştırılmıştır. Yaptığımız deneyler sonucunda elektrokoagülasyon prosesi ile renk ve KOİ gideriminde yüksek oranda verim elde edilmiştir. Fakat kullanılan demir ve Alüminyum elektrotlar karşılaştırıldığında demir elektrotların alüminyum elektrotlara oranla iyi renk ve KOİ giderimi sağladığı görülmüştür. Sırasıyla Fe KOİ ve renk giderimi %90,45 ile %95'dir, Al KOİ ve renk giderimi %77,52 ve %99,6'dır. KOI ve renk gideriminde optimum şartlar Fe elektrot için; zaman 27,35 dk, pH 9, Akım 1,82 A, Akım yoğunluğu 61,53 A/m2 olduğu görülmüştür. Al elektrotlar için reaksiyon süresi 27,13 dk, pH 7, Akım 1,75 A, Akım yoğunluğu 59,17 A/m2 olarak elde edilmiştir. Optimum şartlarda İşletme maliyetleri, optimize edilmiş koşullarda elektrokoagülasyon prosesi Fe ve Al elektrotları için 2,31 TL/m3 ve 0.68 1,89 TL/m3 atıksu olarak hesaplanmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde her iki elektrot için işletme maliyetlerinin arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a master thesis, color and COD removal by electrocoagulation process in textile industry wastewater: The optimization with answer surface method was examined. In this thesis, by using electrocoagulation process for acrylic and wool yarn dyehouse wastewater treatment process, iron and aluminum electrodes were used for different color and COD parameters. The advantages and disadvantages of each process were investigated. The response surface statistical model for the electrocoagulation process was used to evaluate experimental fiction and results. In order to determine the color and COD removal efficiency, models were formed and the suitability of the models with variance analysis (ANOVA) and the significance level of each term used in the models were investigated. As a result of our experiments, high yield was achieved in color and COD removal by electrocoagulation process. However, compared to the iron and aluminum electrodes used, iron electrodes were found to provide good color and COD removal compared to aluminum electrodes. Fe COD and color removal are respectively 90,45% and 95% respectively, Al COD and color removal is 77,52% and 99,6%. Optimum conditions for COD and color removal Fe electrode; time 27,35 min, pH 9, current 1,82 A, current density was 61,53 A/m2. The reaction time for Al electrodes was 27,13 min, pH 7, Current 1,75 A, Current density 59,17 A/m2. Operating costs under optimized conditions The electrocoagulation process under optimized conditions was calculated as 2,31 TL/m3 and 0.68 1,89 TL/m3 wastewater for Fe and Al electrodes. As a result of the studies, it was seen that there is no significant difference between the operating costs for both electrodes.