Doğal şeftali çekirdeği ile malahit yeşilinin adsorpsiyonu
The study of malachite green absorption on natural peach stone
- Tez No: 541234
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tekstil endüstrisinin faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atık suların alıcı ortama deşarj edilmesi, başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlı türlerininde sağlığını tehdit eden çevre kirliliği problemleri içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bulundukları ortamlarda depo edilen veya dış ortamda biriken tekstil boyaları, canlı yaşamı için toksik etkiler gösterebilmektedir. Ülkemizde tekstil sanayi başta olmak üzere yaygın olarak kullanılan Malahit Yeşili, trifenil metan boyalarının grubuna dâhildir ve canlı hücreleri ile yaşayan dokular için sitotoksik (hücreye toksik şekilde etki edip hücreyi öldüren ya da fonksiyonunu durduran) bir maddedir. Bu çalışmada, Antalya Korkuteli İlçesinde doğal olarak yetiştirilen ve ekonomik kullanımı nadir olan şeftali çekirdeğinin, tekstil endüstrisi atık sularının kirliliğinin belirlenmesinde referans olarak kabul edilen Malahit Yeşili boyasının sulu ortamdan uzaklaştırılması için adsorban olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Adsorbanın karakterizasyonu incelemek için TG-TGA-DSC, XRD, SEM, BET analizleri yapılmıştır. Şeftali çekirdeğinin adsorpsiyon üzerine; temas süresi, pH, adsorban miktarı ve sıcaklık parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon deney verileri yardımıyla, adsorpsiyon kinetiğinin yalancı ikinci derece reaksiyon kinetiği modeline ve modelin Freundlich izotermine uygun olduğu bulunmuştur. Ayrıca, adsorpsiyon verileri yardımıyla ΔG°, ΔH°, ΔS° ve aktivasyon enerjisi gibi termodinamik büyüklükler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Discharging to the receiving environment of wastewater resulting from the activities of the textile industry is at the top of the environmental pollution problems which threaten the health of other living species, especially human health. Textile dyes that are stored in their environment or accumulated in the outside environment can show toxic effects for living organisms. Malahit Green, which is widely used in textile industry in our country, is included in the group of triphenyl methane dyes and is cytotoxic (kills the cell or stops its function causing toxic effect) for living cells and living tissues. In this study, the usability of peach seed, which is grown naturally in Korkuteli district of Antalya and which is rarely used as economic income, as adsorbent for removal of malachite green dye which is accepted as a reference in determining the pollution of textile industry wastewater in aqueous medium has been investigated. Effects of peach seed on adsorption; using contact time, pH, adsorbent amount and temperature parameters were examined. TG, TGA, DSC, SEM, BET analyzes were performed to examine the characterization of adsorbents. On the adsorption of peach stone; The effects of contact time, ph, adsorbent, amount and temperature parameters were investigated. The adsorption isotherms drawn with the help of adsorption test data for adsorption systems were examined and it was found to be suitable for Freundlich model. In addition, thermodynamic quantities such as ΔG°, ΔH° ve ΔS° were calculated by means of adsorption data. As a result, the adsorption ability of peach seed was observed to be quite high.