Hakkari ekolojik koşullarında bazı kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristics of some dry beans (Phaseolus vulgaris L.) varieties in the hakkari̇ ecological conditions
  1. Tez No: 541248
  2. Yazar: SAVAŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, bazı kuru fasulye çeşitlerinin (Yunus-90, Noyanbey-98, Topçu, Önceler-98, Göynük-98, Akman-98, Karacaşehir-90, Yakutiye-98 ve Aras-98) Hakkari ekolojik şartlarında verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Çalışmada fasulye çeşitlerinde bitki boyu, dal sayısı, bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane sayısı, bitkide tane verimi, yüz tane ağırlığı, dekara tane verimi gibi özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre bitki boyu 38.80-59.16 cm, dal sayısı 4.03-5.40 adet/bitki, bakla sayısı 7.90-14.95 adet/bitki, baklada tane sayısı 3.00-4.50 adet/bakla, bitkide tane sayısı 27.26-48.30 adet/bitki, yüz tane ağırlığı 16.47-52.16 g ve bitkide tane verimi 7.46-21.38 gr/bitki, dekara tane verimi 79.78-345.41 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. Çalışma sonucunda en yüksek dekara tane verimi Önceler-98 çeşidinden (345.41 kg/da), en düşük dekara tane verimi ise (79.78 kg/da) Karacaşehir-90 çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the yield and yield components of some dry bean varieties (Yunus-90, Noyanbey-98, Topçu, Önceler-98, Göynük-98, Akman-98, Karacaşehir-90, Yakutiye-98 and Aras-98) in the ecological conditions of Hakkari. The experiment was established in Randomized Block Design with three replications. In this study; plant height of bean cultivars, number of branches, number of pods, number of seeds in pods, number of seeds in plants, seed yield in the plant, one hundred seeds weight, seed yield per decare were examined. According to results the following findings were determined: the plant height 38.80-59.16 cm, the number of branches 4.03-5.40 pieces/plant, the number of pods 7.90-14.95 pieces/plant, the number of seeds in the bean 3.00-4.50 pieces/pods, the number of seeds in the plant 27.26-48.30 pieces/plant, hundred seeds weight 16.47-52.16 g and seed yield per plant 7.46-21.38 g/plant, seed yield per decare of 79.78-345.41 kg/da. And at the end of research, While highest seed yield per area was obtained from Önceler-98 variety with 345.41 kg/da, the lowest seed yield per area was obtained from the Karacaşehir-90 variety with 79.78 kg/da