Haberleşme tabanlı tren kontrol sistemleri için emniyetli fren mesafesi hesabı
Safety brake distance calculation for communication-based train control systems
- Tez No: 541355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÜSTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son on yılda, demiryolu sanayisi geleneksel demiryolu sinyalizasyonundan modern haberleşme tabanlı sinyalizasyona doğru büyük bir geçiş yapmaktadır. Haberleşme tabanlı tren kontrolü (CBTC) zamanında ve doğru tren kontrol bilgisinin iletilmesi için radyo haberleşmesinin kullanıldığı haberleşme tabanlı bir sistemdir. Bu sistemin gelişmesiyle pek çok şehir demiryolu sisteminde geleneksel sürücülü sistemlerin yerine sürücüsüz sistemlerin kullanılması için otomatik tren çalışma sistemi (ATO) ortaya çıkmıştır. Bu sistemin ortaya çıkmasıyla birlikte kontrol mekanizması ile ilgili çeşitli sorular da sorulmakta ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada sürücüsüz bir demiryolu sisteminin çalışmasını kontrol etmek için bir kontrol algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen bu algoritma aracılığıyla birbirleriyle haberleşme halinde bulunan trenlerin hareket durumları incelenmiştir. Bunun sonucunda da bu kontrol algoritmasına bağlı kalarak trenlerin birbirini takip etmesi ve güvenli bir şekilde fren yapması için gerekli olan minimum mesafe değeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last decade, railway industry has seen a huge transition from conventional railway signaling systems to modern communication based signalling. Communications-based train control (CBTC) is a modern communication-based system that uses radio communication to transfer timely and accurate train control information. With the development of this system, automatic train operation (ATO) system, for which the driverless systems are used, is emerging in many urban rail systems to replace traditional manual driving. With emerging this system, many questions about control mechanism of this have been asked and many studies about this have been done. In this study, a control algorithm was developed to control operation of a driverless railway system. By means of this algorithm developed, the movement states of the trains communicating with each other are examined. Finally, the minimum distance value required for trains to follow each other and to brake safely is calculated by adhering to this control algorithm.