Mimarlıkta hesaplamalı tasarım yöntemlerinin moda kavramı üzerinden incelenmesi
Investigation of computational design methods in architecture on the fashion concept
  1. Tez No: 541391
  2. Yazar: DERYA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İlkel toplumdan başlayarak sırasıyla tarım ve sanayi toplumlarında, mimari anlamda ortaya konulan ürünler teknoloji ve malzemedeki ilerlemenin paralelinde gelişmiştir. Günümüz bilgi toplumunda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim düşünüldüğünde benzer bir sürecin yaşandığı ve hesaplamalı mimarlık adı altında yeni tasarım yöntemleri kullanılarak mimarlığın farklı bir boyut kazandığı görülmektedir. Sunulan bu çalışmada, farklı bakış açılarıyla ortaya çıkmış hesaplamalı tasarım yöntemlerinin sistematik bir anlayışla ele alınıp sınıflandırılması yapılarak, moda kavramı üzerinden analizleri yapılmış ve yaşam döngüleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamına alınan tasarım yöntemlerinin örneklem alan içerisindeki yayılım ve kullanımlarının araştırılması noktasında ise, bilimsel amaçlı çalışmaların değerlendirilmesine olanak sağlayan, bibliyometrik analiz ve incelenen metnin içeriğine ilişkin tekrarlanabilir ve geçerli sonuçlar çıkarmak üzere kullanılan, içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçları hesaplamalı tasarım alanında en fazla yayın yapılan tasarım yöntemlerinin sırasıyla, simülasyona dayalı tasarım, yapı bilgi modelleme, biçim gramerleri ve genetik algoritmalar olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu alanda en çok tercih edilen uluslararası kongrenin eCAADe olduğu belirlenmiştir. Bu alanda yapılan toplam yayın sayısı değerlendirmesine göre Türk araştırmacıların alana katkısı %3 oranında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise gelecekte yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Starting from the primitive society, in the agriculture and industrial societies, the products which are laid out in the architectural sense have developed in parallel with the progress in technology and material. In today's information society, it is seen that the architecture has a different dimension by using new design methods under the name of computational architecture. In this study, the computational design methods that emerged from different perspectives were analyzed and classified through a systematic approach and analyzed through the fashion concept and their life cycles were determined. In order to investigate the propagation and usage of the design methods within the scope of the study, content analysis methods which are used for bibliometric analysis and to make reproducible and valid results related to the content of the text examined were used. The results of the study show that the most widely used design methods in computational design are simulation based design, structure information modeling, shape grammars and genetic algorithms, respectively. Moreover, it is determined that the most preferred international congress in this field is eCAAD. According to the total number of publications made in this field, the contribution of the Turkish researchers to the field was found to be 3%. In the last part of the study, suggestions for future studies are presented.