Mimaride evrimsel tasarım sistemleri
Evolutionary design systems in architecture
  1. Tez No: 243926
  2. Yazar: EDA ERKAN ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SOYGENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilgisayar teknolojinin sürekli değişimi, gelişimi ile bilgisayarın mimarlık disiplininde önce çizim aracı, sonra da tasarım aracı olarak yer alması, mimarlık alanında köklü değişikliklere neden olmuştur. Hesaplamalı Tasarım yöntemlerinin mimarlıkta kullanılmasıyla farklı bir mimarlık anlayışı ortaya çıkmıştır.Mimaride Evrimsel Tasarım Sistemleri araştırmasının amacı biyoloji biliminin ve bilgisayar teknolojilerinin gelişiminin mimari üzerindeki etkilerinin örneklerle beraber incelenmesidir.Araştırmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; Hesaplamalı Tasarım teknikleri incelenmiştir. Topolojik Mimarlık, İzomorfik Mimarlık, Metamorfik Mimarlık, Animasyona Dayalı Mimarlık, Parametrik Mimarlık, Performansa Dayalı Mimarlık, Evrimsel Mimarlık kavramları genel olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; Hesaplamalı Tasarım teknikleri içinde yer alan, mimarlık, biyoloji ve bilgisayar teknolojileri ara kesitinde bulunan Evrimsel Mimarlık teknikleri incelenmiştir. Evrimsel Mimarlık kavramlarının oluşumunun anlaşılabilmesi için, tarihten günümüze biyoloji-mimarlık ilişkisi ve evrim teorisi üzerine araştırmalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Evrimsel Tasarım bakış açısında Evrimsel Mimarlık'ın yeri sorgulanmıştır. Beşinci bölümde evrimsel tekniklerle tasarlanmış altı proje incelenmiştir. Son bölümde ise bu proje verileri üzerinden genel bir değerlendirme yapılmış; sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been continuous changes in information technology, and the computer first became a tool for drawing and later a tool for design; this has made a radical difference in architecture. The use of Computational Design methods in architecture has created a different kind of architecture.The aim of the study of Evolutionary Design Systems in Architecture is to use examples to analyse the effects of developments in biological science and information technology on architecture.The first chapter of the study outlines the aim of the study, its scope and its method. The second chapter examines Computational Design techniques. The concepts of Topological Architecture, Isomorphic Architecture, Animate Architecture, Metamorphic Architecture, Parametric Architecture, Performative Architecture, and Evolutionary Architecture are explained briefly. The third chapter examines Evolutionary Architecture techniques as types of Computational Design techniques that lie at the intersection of architecture, biology and information technology. In order for the development of the concept of Evolutionary Architecture to be understood, evolution theory and the relation between biology and architecture throughout history have been considered. The fourth chapter examines the role of Evolutionary Architecture as far as Evolutionary Design is concerned. The fifth chapter analyses six projects that have been designed using evolutionary techniques. The final chapter evaluates the data of this study more generally and offers a conclusion.