Simultaneous determination of new generation antidiabetics in bio-fluids by HPLC
Yeni nesil antidiyabetiklerin biyolojik sıvılardan HPLC ile yanyana analizi
  1. Tez No: 541420
  2. Yazar: AMAL M. MOHAMMAD MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÇAĞLAR ANDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Sitagliptin, Saksagliptin, Vildagliptin ve Metforminin insan idrarında yanyana tayini için katılmış idrar örneklerinin tekrarlı ve doğrudan enjeksiyonuna imkan veren tam otomatik bir on-line SPE-LC-UV metodu ilk defa geliştirilmiştir. Tip 2 Diyabet dünyada en çok görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan gliptin grubu ilaçlar inkretin hormonunun yıkımının inhibe edilmesinde rol oynarlar. Tabletlerde ya tek başlarına ya da metformin ile kombine halde bulunurlar. Bu ilaçların idrarla atılım oranları yüksek olduğu için geliştirilen metot insan idrar örneklerine uygulanmıştır. Çalışmada kromatografik ayrılma için bir Gemini C18 kolon 10 mM o-fosforik asit-metanol mobil faz karışımının gradiyent elüsyonu ile ve idrar örneklerinin fraksiyonlanması için LiChrospher® ADS SPE-kolon kullanılmıştır. Katılmış idrar örneklerinin fraksiyonlanma, transfer, elüsyon ve ayrılması için geçen toplam analiz süresi sadece 9.6 dakikadır. Geliştirilen metot ICH kılavuzlarına göre valide edilmiştir. Kalibrasyon eğrileri, tatmin edici regresyon katsayıları ile beraber 10 ng/mL ile 100 μg/mL gibi geniş bir aralıkta doğrusaldır. İdrar atılımları gözönüne alındığında LOD ve LOQ değerleri tatmin edicidir. Doğruluk, gün içi ve günler arası tekrarlanabilirlik değerleri düşük, orta ve yüksek konsantrasyonlarda Anova testi ile hesaplanmıştır. Geliştirilen metot klinik laboratuvarlarda pratikliği, kolayca bulunabilen detektörü ve güvenilir sonuçları bakımından uygulanabilirdir.
Özet (Çeviri)
To the best of our knowledge a fully automated on-line SPE-LC-UV method for the simultaneous determination of Sitagliptin, Saxagliptin, Vildagliptin and Metformin in human urine samples allowing the repetitive direct injection of biological fluid was developed and validated for the first time in this study. Type 2 diabetes is one of the most common diseases in the world. For the treatment of this disease gliptin drugs act by inhibiting the destruction of incretin hormones. They are either used alone in tablets or in combination with metformin. As their amount of excretion is high in urine the developed method was applied to the urine samples. For the chromatographic separation a Gemini C18 analytical column with a mobile phase mixture of 10 mM o-phosphoric acid-methanol in gradient elution and for the fractionation of urine samples LiChrospher® ADS SPE-column was used through the study. Fractionation, transfer, elution and separation of the spiked urine samples were achieved in just 9.6 min runtime. The developed method was validated according to ICH Guidelines. The calibration curves were found to be linear in a wide the range between 10 ng/mL and 100 μg/mL with satisfactorily regression coefficients. LOD and LOQ values were found to be satisfactory as the urine excretion taken into account. Accuracy, inter-day and intra-day precision were studied on low, medium and high level of concentrations by using Excel software to perform ANOVA test. The developed method could be applied in clinical laboratories in terms of its practical use, easily found detection and reliable results.