Farklı kuraklık koşullarında kompost uygulamasının toprağın fizikokimyasal özelliklerine ve bitki gelişimine etkisi
Effect of compost application on soil physicochemical properties and plant growth in different drought conditions
  1. Tez No: 541437
  2. Yazar: UĞUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı kuraklık koşullarında kompost uygulamasının toprağın fizikokimyasal özelliklerine ve bitki gelişimine etkisi belirlenmesidir. Deneme tam şansa bağlı faktöriyel deseninde üç tekrarlamalı olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Beleme serasında kurulmuştur. Saksılardaki nem seviyeleri toprakların günlük tartım ve azalan miktarları kadar su eklenmesi ile bitkiye yarayışlı suyun (BYS) %100, %50 ve % 25'i olacak şekilde kontrol altında tutulmuştur. Kompost, biyogaz fermantasyonundan açığa çıkan atığın, preslendikten sonra katı ve sıvı faz birbirinden ayrılması, katı kısmın ahır gübresi ve fındık zurufu ile beraber aerobik koşullarda windrow yöntemine ile kompostlanması ile elde edilmiştir. Elde edilen bu kompost, deneme saksılarına %0, %2, %4 ve %6 olacak şekilde 4 farklı doz ile uygulanmıştır. Dememe bitkisi olarak yazlık buğday (ceylan 99) bitkisi kullanılmış ve gelişimi izlenmiştir. Kompost uygulama dozu arttıkça toprakların hacim ağırlığı ve agregat stabilitesi değerleri azalmış, organik madde ve katyon değişim kapasitelerinde artışlar belirlenmiştir. En yüksek verim (166.8 kg/da) BYS'un %100 olduğu kompostsuz uygulamada elde edilmiştir. BYS'un %25 ve kompost uygulama dozunun %6 olduğu durumda en düşük verimin (11.6 kg/da) olduğu tespit edilmiştir. Bunun sebebi kompost uygulaması sonucu artan tuz ve osmotik basınç değerinin, suyun bitki bünyesine alımını azaltmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bitkiye yarayışlı suyun azalması ve ilave edilen kompost uygulama dozunun artmasıyla verimde azalış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of compost application on soil physicochemical properties and plant growth in different drought conditions. This study was carried out in the greenhouse facility of Soil Science and Plant Nutrition department in Faculty of Agriculture, Ondokuz Mayıs University. Moisture levels in pots were kept at 100, 50 and 25% of the plant available water (PAW) content with adding water daily after weighing the pots. The compost was obtained by separating the waste from the biogas fermentation from the solid and liquid phase after pressing, and composting the solid with the windrow method in aerobic conditions together with the stables and the hazelnut dough. The obtained compost was applied to the experiment pots with 0, 2, 4 and 6% doses. Wheat (ceylan 99) plant was used as a plant material and growth development was monitored. It was determined that while bulk density and aggregate stability values decreased, organic matter and cation exchange capacity increased with increasing the compost application dose. The highest yield (166.8 kg/da) was obtained in the 100% of PAW treatment without compost application. It was determined that the lowes yield (11.6 kg/da) was in the 25% of PAW treatment with 6% dose of compost application. Yield decreased with decreasing PAW content and increasing compost application dose. It could be thought that increasing osmotic potential and salt content values by compost application decreased water uptake by plants and reduced the yield.