Ağır iş makinelerinin çalışma ortamında risk analizi ve yönetimi
Risk analysis and management of heavy duty machines in working environment
- Tez No: 541447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insanoğlu daha az güç harcayacağı, zamandan tasarruf edebileceği, daha hızlı, daha ekonomik daha güvenli çalışma yollarını tercih etmiş ve böylece iş makineleri gittikçe artan bir oranda iş hayatı ve günlük hayatımızda yerini almıştır. Özellikle madencilik, inşaat, tarım, deniz taşımacılığı, otomotiv vb. sektörlerde yoğun olarak kullanılan iş makinelerinin bahsedilen yararlarının yanında, kullanımlarındaki hata ya da bilinçsizlikler nedeni ile, yukarıda sayılan endüstri kollarında meydana gelen iş kazalarındaki payları son yıllarda giderek artmaktadır. Hazırlanan bu çalışmada; Türkiye' de farklı sektörlerde meydana gelen iş kazalarının analizleri ve son yıllardaki genel durum, iş kazalarında iş makinelerinin payı ile ağır iş makinelerinin kullanımındaki riskler ve bu risklerden korunmak için geliştirilen eylem planı üzerinde durulmuştur. Açık ocak maden işletmelerinde yükleyici ve taşıyıcı iş makineleri olarak kullanılan ekskavatör kamyon sisteminin çalışma ortamındaki riskleri tespit edilip Hata Türü Etki Analizi (HTEA) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş, çözüm önerileri sunulmuştur. Alınan önlemler sonrasında riskler tekrar değerlendirilmiş ve risk öncelik sayılarının azaldığı görülmüştür. Yapılan çalışma ülke ve açık maden ocakları özelinde olsa da, makine ve ekipmanların kullanım yeri ve şekli hemen hemen dünyanın her yerinde aynı olduğundan belirlenen riskler ve alınacak tedbirler global ölçektedir.
Özet (Çeviri)
With developing technology, people preferred faster, more economical and safer way of working that they would spend less effort and save time, and thus construction equipment was increasingly taken its place in our business life and daily life. Besides the mentioned benefits of construction equipment extremely used especially in sectors such as mining, construction, agriculture, sea transportation, automotive etc., their shares in the occupational accidents that occurred in the aforementioned industry branches increased in recent years because of misuse or unconsciousness. This prepared study emphasized an analysis of occupational accidents that occurred in Turkey's different sectors and general situation in recent years, the share of construction equipment in occupational accidents as well as the risks in the usage of construction equipment and the action plan developed to avoid these risks. The risks of the excavator truck system, which is used as loader and carrier construction machinery in open pit mine operations, are determined and evaluated using the method failure mode and effects analysis and solution suggestions are presented. After the measures taken, the risks were reevaluated and it was observed that the numbers of risk priority decreased. Although this study is specific to country and open mine quarries, the risks identified and the measures to be taken are in global scale since the place and way of machine and equipment usage are the same in almost all over the world.