Türkiye'de yayılış gösteren Tricholoma (Fr) staude cinsine ait bazı türlerin filogenetik karakterizasyonları
Phylogenetic characterizations of some species of Tricholoma (Fr) staude genus found in Turkey
  1. Tez No: 541497
  2. Yazar: ŞUHEDA SÜMEYYE ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYTEN TEKPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tricholoma (Fr) Staude cinsi Tricholomataceae familyasında sınıflandırılan ekonomik ve tıbbi değeri olan bir makrofungustur. Bu cinse ait morfoloik olarak tanımlanmış 16 tür ile 4 tanımlanamayan örneğin taksonomik ve evrimsel ilişkileri makroskobik (şapka, sap ve lamel), mikroskobik (spor, bazidyum, bazidyol ve marjinal hücreler) ve moleküler karakterler kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan Tricholoma türlerine ait örneklerin filogenetik ilişkileri, nükleer DNA'ya ait iki farklı gen bölgesinin [ITS (İnternal Transcribed Spacer) ve LSU (Large Subunit)] çoklu dizi analizleri yapılarak belirlenmiştir. Türler arası evrimsel akrabalık ilişkileri, oluşturulan filogenetik ağaçlar yardımıyla değerlendirilmiş, makroskobik ve mikroskobik karakterler kullanılarak yapılan teşhisleri destekleyip desteklemediği araştırılmıştır. Kullanılan iki bölgeden ITS bölgesi en fazla varyasyon gösteren ve tür ayrımında daha belirleyici olan bölge olmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda teşhis edilen ve analizi yapılan tüm örneklerin Tricholoma alt cinsine ait oldukları ve bu alt cins içerisinde dört seksiyona (Genuina, Caligata, Tricholoma ve Terrea) ayrıldıkları belirlenmiştir. Genuina seksiyonu içerisinde yer alan Tricholoma sp. T.184 ve Tricholoma sp. T.685 örnekleri ile Terrea seksiyonunda yer alan T. sp. T.17 ve T. sp. T.718 örneklerinin makroskobik, mikroskobik ve moleküler verilere dayanarak dünya mikotası için yeni türler olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tricholoma (Fr) Staude is a macrofungus that classified in the Tricholomataceae family which has economic and medicinal values. Taxonomic and evolutionary relationships of 16 species and 4 undetermined samples were tried to study by using macroscopic (pileus, stipe and lamellae), microscopic (spores, basidium, basidol and marginal cells) and molecular characters. The phylogenetic relationships of Tricholoma species collected from different regions of Turkey were determined by performing multiple sequence analysis of two different nuclear DNA regions [ITS (Internal Transcribed spacer), LSU (Large subunit)]. Evolutionary relationships among species were evaluated by using phylogenetic trees and investigated whether they support the species identifications which were done based on morphological characters. ITS was the region carrying more variations and having more discrimination value. At the end of study, it was observed that all identified and analyzed samples were found into four sections (Genuina, Caligata, Tricholoma and Terrea) of Tricholoma subgenus. Tricholoma sp. T.184 and Tricholoma sp. T.685 samples in the sect. Genuina, T. sp. T.17 and T. sp. T.718 samples in the sect. Terrea could be inferred as new species for the world mycota based on macroscopic, microscopic and molecular data set.