Lomber disk hernili hastalarda traksiyon tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Investigating the efficiency of traction therapy on lumbar disc hernia patients
- Tez No: 541552
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
LOMBER DİSK HERNİLİ HASTALARDA TRAKSİYON TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Çalışmamızda lomber disk hernisi (LDH) tanısı almış kronik bel ağrılı hastalarda intermittant traksiyon tedavisinin ağrı şiddeti ve fonksiyonel durum üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Rutin olarak uygulanan hotpack+transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (TENS)+ultrason tedavisi (UST) verilmiş olan hastalar ve bu tedaviye ek olarak traksiyon tedavisi uygulanan hastaların tedavi öncesi ve sonrası sonuçları karşılaştırıldı. Hastaların sonuçlarının değerlendirilmesinde tedavi öncesi ve tedavi sonrasında ağrı şiddeti vizüel analog skala ile (VAS), fonksiyonel durum Oswestry özürlülük indeksi (OÖİ) ve Roland-Morris fonksiyonel değerlendirilme (RMFD) formlarıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalaması 38,5±10,9 yıl olup, olguların %50'si erkekti. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve VKİ açısından farklılık saptanmadı (p>0,05). Hasta ve kontrol arasında VAS, OÖİ ve RMFD'nin; başlangıç, bitiş ve başlangıç ve bitiş düzeylerinin fark düzeyleri benzerdi (p>0,05). Hasta ve kontrol gruplarında VAS, OÖİ ve RMFD değerlerinde tedavi sonrası anlamlı düşme saptandı (p0,05). Erkek hastaların yaş ortalaması anlamlı olarak düşük saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATING THE EFFICIENCY OF TRACTION THERAPY ON LUMBAR DISC HERNIA PATIENTS Aim: we aimed investigation of effication of intermittent traction therapy in pain level and functional status in chronic lomber pain patients who are diagnosed as lomber disk herniation Material and method: we compared 2 groups of patients (routinly treated with hotpack, TENS, ultrasound group and additionally treated with traction group) before and after treatment session. All patients pain and functional status are evaluated with visual analog scale (VAS), Oswestry disability index (ODI) and Roland-Morris disability index (RMDI). Findings: Mean age of patients in our trial is 38,5±10,9. 50 percent of this is male. There were no differences in age, gender and BMI(p>0,05). VAS, ODI, and RMDI values of before and after treatment are similar between treatment and control group(p>0,05). VAS, ODI and RMDI values are significantly decreased in both groups(p0,05).