Lateral epikondilit tanılı hastalarda kinezyolojik bantlama ve kuru iğneleme tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of kinesiotaping and dry needling treatment in patients with lateral epicondylitis
- Tez No: 541551
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Lateral epikondilit tanılı hastalarda kuru iğneleme tekniği ve kinezyolojik bantlama tedavisi etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmamız 3. Basamak bir üniversite hastanesinde lateral epikondilit tanısı almış 49 [24: kinezyolojik bantlama tekniği (KBT) ve 25: kuru iğne) hastalar ile prospektif olarak gerçekleşirdi. Hastaların örsel analog skalası (VAS), Patient Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) ve Quick Disabilities of the Arm,Shoulder, and Hand questionnaire (Q-DASH) skorları ve tedavi sonrası 10. günündeki Q- DASH skorları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda kinezio uygulanan hastaların yaş ortalaması 38,4±8,5 yıl ve kuru iğne uygulanan hastaların 50,9±10,8 yıl olup; KBT uygulanan grubun yaş ortalaması anlamlı olarak düşük saptandı (p0,05). Grupların VAS (başlangıç, bitiş ve fark) değerleri benzerdi (p>0,05). KBT ve kuru iğne tedavisi sonrası tüm gruplarda VAS'ın anlamlı olarak düştüğü saptandı (p0,05). Her iki grupta da PRTEE'nin anlamlı şekilde azaldığı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Comparising of efficacy of kinesiotaping and dry needling in lateral epicondilitis patients. Material and method: Our trial is made in a tertiary universtiy hospital with 49 patients ( 24:kinesiotaping, 25:dry needling) as a prospective study. Visual analog scale (VAS), patient related tennis elbow evaluation (PRTEE) and quick disabilities of the arm, shoulder and hand questonnaire scales (Q-DASH) and post-treatment 10th day Q-DASH scores are evaluated in patients. Findings: Mean age of kinesiotape group patients is 38,4±8,5 and dry needling group patients is 50,9±10,8, mean age of KTT group was significantly low (p0,05). VAS score in before, after treatment and VAS difference are similar(p>0,05). In both groups, VAS score after treatment is significantly decreased. (p0,05).