Bağlanma stilleri ile cinsel doyum arasındaki ilişkide ontolojik iyi-oluş düzeyinin aracılık etkisinin yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmesi
Effect of ontological well bei̇ng mediating variable on the relationship between attachment styles and sexual satisfaction: Structural equation modeling study conducted with partner's data
- Tez No: 541612
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, bağlanma stilleri ve cinsel doyum arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluş aracı değişkeninin etkisi eş datası ile yapısal eşitlik modellemesi çalışması ile incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2015-2016 yılı içerisinde İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Elazığ, Samsun gibi çeşitli illerde bulunanan evli çiftler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini çeşitli kurumlarda tesadüfi olarak belirlenen evli bireylere kapalı zarf içinde ölçeklerin elden dağıtılarak gönüllülük esasına dayalı olarak ulaşılmasını kapsamaktadır. Örneklem, yaşları 23-60 yaşarası değişen toplamda 165 çiftten (165 kadın, 165 erkek N=330) oluşmuştur. Bağlanma ve cinsel doyumarasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolünü ölçmek amacıyla çalışmada, Kişisel Bilgi Formu, Anne Babaya Bağlanma Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (kadın/erkek), Ontolojik İyi-Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada literatür kapsamında öne sürülen hipotezler araştırma verileri ile doğrulanmıştr. Yapılan yapısal model analizine göre, bireylerin bağlanma stillerinin ontolojik iyi oluş üzerinden cinsel doyum ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen tüm sonuçlar igili literatüre göre tartışılmış ve uygulamaya yönelik ileride yapılabilecek çalışmalar konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Effect of ontologıcal well being mediating variable on the relationship between attachment styles and sexual satisfaction was investigated in this study by utilizing partner's data. Research population consisted of married couples from various cities such as Istanbul, Izmir, Bursa, Eskişehir, Elazığ and Samsun, during the year 2015-2016. The sample population consisted of the randomly selected married couples from various institutions, to whom the scales were handed in closed envelopes based on a voluntary basis. The sample consisted of 165 couples (165 females, 165 males; N = 330) with ages ranging from 23 to 60 years. Personal Information Form, Parent Attachment Scale, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (female / male), and Ontological Wellbeing Scale were used for evaluating the mediating role of life project on the relationship between attachment and sexual satisfaction. Hypotheses developed in line with the literature were confirmed by the research data. As a result of the structural equation modeling, it was concluded that the relationship between individuals' attachment style and sexual satisfaction was mediated by the life project. Results attained by the study were thoroughly discussed in terms of related literature and suggestions for future research regarding application of these results were provided.