Özofagus kanseri tedavisinde radyoterapi tekniklerinin doz dağılımına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of radiotherapy techniques on dose distribution in esophageal cancer treatment
- Tez No: 541631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında; tedavi edilmiş 15 özofagus kanserli hastada 3 farklı cihaz ve 4 farklı yöntem için hedef hacmin aldığı doz ve kritik organ dozları bakımından birbirlerine karşı üstünlüklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Tedavi için önceden Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri çekilmiş hastalara 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi (3B-KRT), Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART), Hacimsel Ayarlı Ark Terapi (YAAT) ve Helikal Tomoterapi (HT) tedavi yöntemlerinin sanal planları oluşturulmuştur. Doz hacim histogramı (DVH) yardımıyla planlanan tedavi hacmi (PTV) ve riskli organ (OAR) dozları karşılaştırılmıştır. SPSS analizi sonucunda birbirlerine karşı üstünlükleri değerlendirilmiştir. PTV için fraksiyon başına 180cGy toplamda 5040cGy doz verilmiştir. Her planlama da 6MV ışın kullanılmıştır. Reçete edilen doz her plan için %95'e normalize edilmiştir. Tedavi hacimlerinin değerlendirilmesi için ICRU 83 raporları baz alınmıştır. PTV için; en homojen doz dağılımı YART tekniğine aittir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The aim of this study was to compare the superiority of the target volume for three different devices and 4 different methods in terms of dose and critical organ doses in 15 treated patients with esophageal cancer. For the treatment, patients' who had already had computed tomography (CT) scans, virtual plans of 3-D Conformal Radiotherapy (3D-CRT), Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT), Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) and Helical Tomotherapy (HT) treatment methods were established. The dose volume histogram (DVH) and organs at risk (OAR) doses were compared. As a result of SPSS analysis, their superiority against each other was evaluated. For PTV, 180cGy per fraction was given in total, 5040cGy. 6MV beam was used for each planning. The prescribed dose was normalized to 95% for each plan. The evaluation of treatment volumes was based on ICRU 83 reports. For PTV; the most homogeneous dose distribution belongs to the IMRT technique.