Vergi ceza hukukunda vergi ziyaı ve sonuçları
Tax losses and consequences in tax criminal low
  1. Tez No: 541721
  2. Yazar: YAVUZ TÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vergi, devlet otoritesinin sosyal yapıya karşı üstlendiği fonksiyonları yerine getirmek adına ihtiyacı olan en büyük gelir kaynağıdır. Bununla birlikte, Anayasa'nın 73'ncü maddesi gereğince de bir vatandaşlık görevi olarak tanımlanmıştır. Toplumsal işleyişin devlet tarafından devamlılığı sağlanan kısımlarında aksama olmaması, vergi gelirlerinin sürekliliğine bağlıdır. Bu süreklilik ise vergi mükelleflerinin vergilerini zamanında ve tam olarak ödemesiyle mümkündür. Aksi yönde davranış, kamu geliri olan vergide eksikliğe sebep olacak ve kamusal işleyişi sekteye uğratabilecektir. Kanunun vergi ziyaı olarak ifade ettiği bu durum, beyan esasına göre tarhiyat mekanizmasının işlediği vergi sistemimizde mükellefin eksik beyanı olması durumunda cezai işlemi gündeme getirmektedir. Vergi ziyaı cezası, mükellefin kasıtlı olarak eksik beyanda bulunması veya vergi ziyaına sebebiyet vermesi halinde uygulama bulmaktadır. Birçok vergi türü açısından söz konusu olmakla birlikte cezanın ödenmesi, zamanaşımına girmesi, mükellefin ölmesi gibi sebepler neticesinde ceza hükmü ortadan kalkmaktadır. Bunun yanı sıra vergi ziyaı cezası ilk usulsüzlükte kayba uğratılan verginin bir katı ve gecikme süresinin varlığı halinde de yasal faizi ile birlikte tahsil edilir. Ancak tekerrür halinde, tekerrürün mahiyetine bağlı olarak katlı uygulamalar da söz konusu olmaktadır. Cezanın kesin hüküm bulması, ziyaa uğratan fiilin işleniş biçimi ile ilişkili olup kasıt veya ihmal durumlarına göre düzenlemede farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Taxes, government authorities of the need to fulfill the functions undertaken against the social structure that is the biggest source of income. However, in accordance with the Constitution of Article 73'th it has been identified as a civic duty. The continuity of the state's social functions to be provided in section disruption depends on the continuity of the tax revenue. This continuity is possible with the time and the taxpayers pay their taxes in full. Otherwise the behavior will cause a deficiency in tax revenues, which is public and the public will be able to defeat sectarian functioning. This tax loss as stated by law case, if the taxpayers underreporting of our tax system assessment mechanism according to the declaration of principles committing raises the criminal proceedings. Tax penalty, the taxpayer deliberately make the statement is applicable in case of incomplete or give rise to a tax loss. Many types of tax in terms of being concerned with the payment of the penalty, to enter the statute of limitations, the cause of death as a result of the provision of the taxpayer are eliminated punishment. As well as tax penalty in case of existence of a solid and delay the tax loss suffered in the first irregularities also be charged with statutory interest. However, in case of repetition, repetition, depending on the nature of the story applications are concerned. Finding certain provisions of punishment is related to the actual perpetration of the format that interferes rather than according to intent or negligence are differences in regulations.