Dirasetu ve tahkiku mahtutati 'Muhtesaru'l-Makale fi'l-Fethi ve'l-İmale' li Muhammed el-'Avfi) Muhammed el-Avfi'nin 'Muhtesaru'l-Makale fi'l-Fethi ve'l-İmale'adlı eserinin tanıtımı ve tahkiki
An introduction and verification of a manuscript 'Mukhtasaru al-Makâla fi al-Fatihi ve al-İmâla' of Muhammed el-'Avfi
  1. Tez No: 541772
  2. Yazar: MARWAH SALEH ABED AL-HAYANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN DİVLEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Genel kabule göre Kur'ân-ı Kerim'in mütevâtir kırâatleri, yedi harfin bize ulaşan parçalarıdır. Söz konusu yedi harfin asıl hikmeti, ilgili hadis rivayetlerinde belirtildiğine göre Kur'an'ın okunuşunu kolaylaştırmaktır. Bu itibarla bazı fasîh Arap lehçelerini de ihtiva etmiştir. Fasîh Arap lehçelerinin birbirlerinden farklılık gösterdiği hususlardan biri de med harfi olan elifin telaffuz şeklidir. Bazı kabileler elifi feth ile bazıları beyne beyn ile bazıları da imâle şeklinde telaffuz etmişlerdir. Kıraât ilmiyle bağlantılı olarak feth ve imâle konusu lügat ve kırâat âlimlerinin ilgisini çekmiş, söz konusu mevzuda çeşitli eserler telif etmişlerdir. Bu eserlerden birisi de Muhammed el-'Avfi'nin“Muhtesaru'l-Makâle Fi'l-Fethi ve'l-İmâle”adlı eseridir. el-'Avfî kitabında feth, imâle ve beyne beyn ile ilgili kırâat imamlarının mezheplerini izah etmekle birlikte kırâat imamlarına isnatla bağlanan tarîkların bu konu ile alakalı farklılıklarını da detaylı bir şekilde ele almıştır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte kırâat ilminin doğuşu, gelişmesi ve bölümleri ele alınmıştır. Birinci bölümde 'Avfî'nin hayatı, hocaları, talebesi ve eserleri gibi konulara değinilmiştir. İkinci bölümde ise eserin adı, müellife nispeti, muhtevası, müellifin metodu, tahkîkte kullanılan nüshaların tavsîfi ve eser hakkında tespit edilen notlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise metnin ilmî tahkîki yapılmıştır. علم القراءات هو جزء مما وصل إلينا من الأحرف السبعة التي نزل بها القرآن الكريم، ولما كان الهدف الرئيس منها هو التسهيل والتيسير على الأمة فقد احتوت على بعض لهجات العرب الفصيحة. وقد تفاوتت لهجات العرب في لفظ الألف المدية فمنهم من فتحها ومنهم من أمالها ومزجها بالياء ومنهم من لفظها بَينَ الألف والياء، ثم نزل القرآن بها كلها وأصبحت قرآناً يتلى. وقد استأثر موضوع الفتح والإمالة باهتمامِ اللغويين والقراء على حد سواء، وأُلِّفت فيه مؤلفات عديدة كان منها كتاب «مختصر المقالة في الفتح والإمالة» لمحمد بن أحمد العوفي الذي جمع فيه مذاهب القراء العشرة في الفتح والإمالة والتقليل من جميع طرق القراءات، إضافة إلى عزوِ الطرق إلى أصحابها وإسنادِ الطرق إلى كتب القراءات الأمهات التي اعتمد عليها ابن الجزري في «نشره». وقد تناولت هذه الأطروحة دراسة وتحقيق كتاب «مختصر المقالة في الفتح والإمالة»، فجاءت في تمهيد وثلاثة فصول وخاتمة. تناول التمهيد نشأة علم القراءات وتطّوّرها وأقسامها، أما الفصل الأول فقد تحدث عن الإمام العوفي، حياته، شيوخه، تلامذته، مؤلفاته. أما الفصل الثاني فقد تناول اسم الكتاب وتوثيق نسبته إلى المصنف، والمادة العلمية الكتاب من حيث المحتوى وكذلك توثيق المخطوطات المستخدمة في التحقيق، وشرح منهج المؤلف، والمآخذ المسجلة على الكتاب. وبالمجيء إلى الفصل الثالث فقد تناول تحقيق نص الكتاب، وفي الخاتمة تم تثبيت نتائج البحث.
Özet (Çeviri)
The sciene of keading (al-kıraat), is a part of what come to us from the seven letters (al-ahruf as-sab'a) that come down the holy Quran six since its main purpose is to facilitate to the nation it contains some of the clear Arab accents the Arabs were different in pronunciation of alphabet some of them opened (fath), the others cursive and mixed with the letter of Alyaa (emala). So became recited the subject of fatih and emala was intrigued by the interest of linguists and readers (kurra) in bath many books were written such us“Mukhtasaru al-Makâla fi al-Fatihi ve al-İmâla”for anther“Mohammed İbn Ahmed Al-Awafi”who collected the doctrines of the ten readers (kurra) in fatih and emala and minimizing all methods of readings (kurra) in addition to assigning ways to their owners and gives the way to the mothers books of readings which“İbn Al-jazri”based to it in“al-Nashir”This thesis dealt with the study and realization of a book“Mukhtasaru al-Makâla fi al-Fatihi ve al-İmâla”it came in the form of a preface three chapters and a conclusion, the preface dealt with origin of the science of reading, its evolution, its sections, the first chapter dealt with, the imam Al-Awfi, his life, his teachers, his students, his works The second chapter dealt with the title of the book, Documenting the return of the writer, the scientific contain of the book in terms of content, as well as documenting the manuseript used in the investigation, Explanation of the authors approach, Book defects, third chapter dealt with realization of the book textin conclusion search results installed