Relationship between perceived organizational justice and job satisfaction and a research
Algılanan örgütsel adalet ile iş tatmini arasındaki ilişki ve bir araştırma
- Tez No: 541773
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Örgütsel adalet, çalışanlar için oldukça önemli bir kavramdır. Bu kavram Adams'ın eşitlik teorisine dayanmaktadır. Özellikle iş tatmini, kariyer, motivasyon gibi birçok konuyu yakından ilgilendirmektedir. Çalışanlar, çalıştıkları kurumlarda adil muamele gördüklerinde hem kendileri mutlu olacaklar hemde çalıştıkları kurum açısından daha verimli olacaklardır. Bu çalışma ile havacılık sektöründe, algılanan örgütsel adalet (dağıtım adaleti, süreç adaleti, etkileşim adaleti) ve iş tatmini arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, farklı demografik faktörler ile iş tatmini ve örgütsel adalet arasındaki ilişki incelenmiştir. Örneklem grubu İstanbul, Türkiye sınırları içerisinde bulunan özel bir havacılık şirketinde çalışan 197 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada çalışanların örgütsel adalet algılarını ve iş tatmini seviyeleri ölçmek için anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS Statistics 17.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde T testi, One way Anova (Tek Yönlü Varyans), Frekans analizi, Güvenilirlik analizi, Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda örgütsel adalet ile genel iş tatmini arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizi ile dağıtım adaleti ve etkileşimsel adaletin genel iş tatmini üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, demografik özellikler ile genel iş tatmini arasında hiçbir ilişki olmamasına rağmen örgütsel adalet algıları ile demografik özellikler arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Adams' theory of equality, organizational justice is an important concept that deals with many issues, such as job satisfaction, employee motivation, and career. Employees, which treated fairly in their workplace, will be more happy. In addition to this, they will be more efficient for the company. This study aims to find relationship between perceived organizational justice (Distributive Justice, Procedural Justice, Interactive Justice) and job satisfaction in aviation sector. Moreover, the relationship between different demographic factors with job satisfaction and organizational justice was examined. Sample group consisted of 197 people who work in a private aviation company in Istanbul, Turkey. A questionnaire was used to measure organizational justice perceptions and job satisfaction levels of the employees. Data collected through questionnaire was analyzed by using SPSS 17.0 statistical package program. For analyzing the data, T test, One way Anova, Frequency analysis, Reliability analysis, Correlation analysis and Regression analysis were utilized. At the end of this study, it has been determined that there is a significant and positive relationship between organizational justice and overall job satisfaction. Multiple regression revealed that there is a positive and significant impact of distributive justice and interactive justice on overall job satisfaction. Besides, it is determined that there is a significant relationship between demographic features and organizational justice perceptions while there is no relationship between demographic features and overall job satisfaction.