Türk ceza hukukunda çocukların cinsel istismarı suçu (Yozgat örneği)
Crime of sexual abuse of children in Turkish criminal law (Example Yozgat)
  1. Tez No: 541805
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Toplumların ilerlemesi, gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasının temelini ve çıkış yolunu oluşturan çocuklar, ne yazık ki geçmişten bugüne toplumların azımsanmayacak bir kesimi tarafından cinsel ihtiyaçların giderilmesinde kullanılan bir nesne olarak görülmüştür. Bu nedenle, toplumları derinden etkileyen böylesi olumsuz bir durumla daha etkin mücadele etmek gerekmektedir. Çocuklara yönelik cinsel istismar fiillerinin, ülkemiz başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde korkunç derecede artış gösterdiği görülmekte ve bunun önünün kesilmesi için gereken tedbirler alınmadığı takdirde, telafisi mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkacağı gün gibi aşikardır. Bu nedenle, çocuklara yönelik cinsel istismar fiillerinin önlenmesi adına yapılan çalışmalara katkı sunabilmek amacıyla, çocukların cinsel istismarı tez konusu olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışma kapsamında, suça ilişkin temel kavramlar, suçun nasıl işlendiği ve suç oluşturan eylem karşısında nasıl hareket edilmesi gerektiğine ilişkin tüm unsurlarıyla birlikte çocukların cinsel istismarı suçu, çocuklara yönelik cinsel istismar eylemlerinin ülkemizdeki yansımaları istatistiki veriler ışığında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children who form the basis and way out of societies' progress, development and reaching the level of contemporary civilizations are unfortunately seen as an object that is used today in the satisfying of sexual needs by a part of society that cannot underestimated. For this reason, it is necessary to fight more effectively with such an unfavourable situation that affects societies deeply. The acts of sexual abuse of children have shown a terrible increase in many parts of the world, especially in our country, and it is as obvious as the day when unforeseeable consequences will arise if precautions are not taken to cut out it. For this reason, sexual abuse of children has been defined as a thesis topic in order to contribute to the work done in order to prevent acts of sexual abuse against children. Basic concepts related to crime, all the elements of how the crime is committed and how to act in the face of crime and the sexual abuse of children, the reflections of acts of sexual abuse against children in our country have been tried to be examined in the light of statistical data within the scope of the study