Designing for the new generation workspaces: Considerations of designers
Yeni nesil çalışma alanları için tasarım: Tasarımcıların değerlendirmeleri
- Tez No: 541825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KAYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan değişiklikler ile birlikte yeni nesil çalışma pratikleri adı verilen zaman ve mekandan bağımsız çalışma pratikleri, günümüzde, fiziksel çalışma alanlarının tekrar gözden geçirilmesini gerektirmiştir. Yeni nesil çalışma pratikleri ve çalışma alanlarının birbirine uyumlu hale getirilmesi için 'yeni nesil çalışma alanları' tasarımlarının gerçekleştirilmesi yaygın bir trend haline gelmiştir. Bu başlık altında gerçekleştirilen birçok akademik çalışma olmasına rağmen, çalışmalardan hiçbiri yeni nesil çalışma alanlarında kullanılan ve bu alanların tasarımında önemli bir rol sahibi olan mobilyaları konu edinmemiştir. Bu tez literatürdeki bu eksikliği hedef alarak tasarımcıların yeni nesil çalışma alanları için tasarladıkları mobilyaların tasarım süreçlerine odaklanıyor ve tasarımcıların ofis mobilyaları ve yeni nesil çalışma pratikleri arasında kurdukları ilişkileri irdeliyor. Tezin alan çalışması, yeni nesil çalışma alanları için mobilya tasarlayan profesyonel ürün tasarımcıları ile gerçekleştirilen röportajlardan oluşmaktadır. Alan çalışması bulgularına dayanarak dört ana sonuca varılmıştır. Öncelikle, tasarımcılar yeni nesil çalışma pratiklerine uygun bir çalışma alanının oluşturulabilmesi için gereken şartların belirlenmesini ve uygulanmasını kendi görevleri olarak görmektedirler. İkinci olarak, yeni nesil çalışma alanlarında, çalışanların yaratıcılık ve verimlerinin artırılmasını, tasarımcılar, kendi sorumlulukları altında görmektedirler ve bu doğrultuda ürün tasarım süreçlerine yön vermektedirler. Üçüncü olarak, ofis mobilyası tasarımını bir araç olarak kullanarak, çalışmanın zorunlu olmayan, tercih edilen bir aktivite olarak algılanmasına katkıda bulunmaktadırlar. Ve son olarak, yeni nesil çalışma alanlarında yaratıcılığa katkısı olduğu düşünülen davranış biçimlerinin oluşturulabilmesi için tasarladıkları ofis mobilyaları aracılığıyla çalışanların bedensel pozisyonlarını kontrol etmeyi amaçlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Along with the changes in information and communication technologies, working without time and location constraints, which is also called as new ways of working, has necessitated a revision of the physical workspaces. In order to make the new ways of working and the workspaces compatible, creating 'the new generation workspaces' has become a common trend. Although the topic has gained an importance in academic studies, none of them have dealt with furniture used in such spaces as an important actor in the creation of physical space. This thesis examines this gap by exploring the designers' office furniture design considerations for the new generation workspaces with the aim of understanding the associations between office furniture design and new work practices. The fieldwork of the thesis consists of interviews with professional product designers who design furniture for new generation workspaces. Based on the fieldwork findings, four main conclusions were offered. Firstly, designers consider that defining and providing the requirements for new generation workspaces to be compatible with new work practices are under their responsibility. Secondly, designers believe that increasing the creativity of the employees is their duty. Therefore, they shape their product design processes accordingly. Thirdly, by using office furniture design language as a tool, they aim to ensure that the work is perceived as a non-mandatory but a desired activity. And finally, they aim to manage the bodies of the employees through the office furniture they design to create behaviors, which are thought to contribute to creativity in the new generation workspaces.