The value of curation in the community management approaches of creative platforms
Yaratıcı platformların yönetimsel yaklaşımlarında komünite kürasyonunun değeri
  1. Tez No: 570210
  2. Yazar: BURÇİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖKÇE OKANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya ekonomisinde son yıllarda, toplumsal ve teknoloji alanlarında yaşanan değişimler yaratıcı endüstrileri de etkilemektedir. Yirminci yüzyılda faaliyet gösteren yaratıcı kurumlar için 'yaratıcı sermaye' neyse, post modern kapitalizm çağında 'paylaşım ekonomisi ve işbirlikçi modeller' de günümüzde benzer bir öneme sahiptir. Artan işbirlikçi çalışma trendine cevap verebilmek adına özellikle 2000'li yıllardan sonra yaratıcı platformların sayısında global olarak bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Yaratıcı endüstriler içerisinde bu ihtiyaca günümüzde cevap veren, yaratıcı platformların bir alt kategorisi olan co-working space'ler freelance çalışanların, butik firmaların, bağımsız sanatçı ve girişimcilere genellikle üyelik modeli üzerinden hizmet vermektedir. Söz konusu platformların üyeleriyle arasında bağını kuvvetlendirmek için günümüzde topluluk yönetiminden daha fazlasına ihtiyaç olduğu söylenebilir. Birbiriyle ve platformla etkileşim içerisinde olan, sürekli üreten bir topluluğu tek çatı altında toplamak yaratıcı platformlar için üyelerine verdikleri hizmetin ötesinde yönetimsel bir çaba gerektirmektedir. Topluluk yönetimi konusunun platformların yönetimsel yaklaşımlarında yeni bir ajanda olmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu noktada topluluk yaratımında yeni bir kavram ortaya çıkmaktadır: 'topluluk/komünite kürasyonu' Tez çalışmasının ilk bölümünde yaratıcı platformların tarihsel gelişimi, 'creative cluster, cluster hub ve co-working' konseptlerine, daha sonra İstanbul ölçeğinde yaratıcı platformların güncel durumuna yer verilecektir. Sonrasında ise yaratıcı platformlarda topluluk yaratımının belirleyici özellikleri, komünite yaratımının kavramsal çerçevesi ve yaratıcı platformlar üzerinde yarattığı katma değer incelenecektir. Üçüncü bölümde ise İstanbul'da yer alan yaratıcı platformlar haritası referans alınarak bir araştırma ele alınacaktır. Haritada tanımlanan co-working space' ler araştırma evreni olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında 12 adet platform yöneticisiyle online anket çalışması yapılmış ve bu platformların 3 tanesiyle yapılan derinlemesine görüşme sonuçlarına yer verilecektir. Araştırma kapsamında oluşturulan sorular şu teorik alt yapılara göre oluşturulmuştur: yaratıcı platformların kuruluş aşamasında dikkat edilmesi gereken adımlar ve amaçlar (British Council, 2016); (Block, 2018), Charles Vogl'un topluluk oluşturmada gereken 7 temel prensibi (Vogl, 2016), çeşitli akademisyenler tarafından tartışılan toplulukların temel özellikleri ve topluluk yönetiminde ihtiyaç duyulan ilkeler (Bjãrås et al., 1991), (Mikkonen et al., 2011), (Holt & Thompson, 2004), ve Atılım Şahin'in yaratıcı platformlarda topluluk kürasyonunun gerekliliği önermesi. (Şahin, 2017) Gerçekleştirilen amprik çalışmayla yaratıcı platform yönetiminde yeni bir alan olarak gözlemlenen kürasyon yaklaşımının platformlardaki varlığı ve etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmayla birlikte yaratıcı platformların içerik mi yoksa topluluk kürasyonu yaptıkları yönlendirilen sorularla tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda 'yaratıcı platformların insana dayalı mı (topluluk yönetimi odaklı), yoksa kurumsal gelişime dayalı (iş modeli ve içerik odaklı) mı çıktı ürettiği' sorusunun cevabını bulmaya çalışmaktadır. Sonuç bölümünde her 2 alanda da hizmet veren yaratıcı platformların komünite kürasyonu ile ilişkisi analiz edilmiştir. Çalışmanın ana odağı platformların yönetimsel yaklaşımı olması nedeniyle platform üyelerinin topluluk yönetimi konusundaki görüş ve talepleri araştırma kapsamı dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years in the world economy, changes in the fields of social and technology affect the creative industries. Business model trends in creative industries are changing, with the increase in circulation speed and market diversity of information. The ' creative capital ' for creative institutions operating in the twentieth century, anyway, has a similar significance in the post-modern capitalism era ' sharing economies and collaborative models ' To respond to the increasing collaborative working trend, it is observed that there is a global increase in the number of creative platforms, especially after the 2000s. The co-working spaces, which are a subcategory of creative platforms that respond to this need in creative industries nowadays, are often served for freelances, boutique companies, independent artists and entrepreneurs in the membership model. To strengthen the bond between the members of those platforms, it is now possible that more than community management is needed. Gathering a continuously generating community under one roof, interacting with each other and the platform requires a constructive effort beyond their service to its members for creative platforms. It has been observed that the topic of community management is becoming a new agenda in the managerial approaches of platforms. At this point, a new concept of community creation is emerging: ' community curation ' In the first part of the thesis will include, the historical development of creative platforms, the concepts of ' creative cluster, cluster hub and co-working ', then the current state of creative platforms in the scale of Istanbul. Later on, creative platforms will examine the defining characteristics of community creation, the conceptual framework of the creation of communities, and the added value created on creative platforms. In the third part, research will be taken to reference the creative platform's map in Istanbul. The co-working spaces defined on the map are designated as the research universe. Within the scope of the research, it conducted online surveys with 12 platform managers and will be given the results of the in-depth interviews with 3 of these platforms. The questions created within the scope of the research are based on the following theoretical infrastructures: steps and purposed to be taken into consideration during the establishment of creative platforms (British Council, 2016); (Block, 2018), the 7 principles of community building of Charles Vogl (VOGL, 2016), the fundamental features of communities discussed by various academics, and the principles needed in community management (Bjãrås, Haglund, & Rifkin, 1991), (Mikkonen, Moisander, & Fırat, 2011), (Holt & Thompson, 2004), and Atılım Şahin's propose the necessity of community curation on creative platforms. (Şahin, 2017) The effect of the curation approach observed as a new area in creative platform management with the empiric work carried out has been tried to understand the effects of the platforms. In conjunction with the research, the creative platforms were tried to be identified with questions directed to the content or community curation. In this direction, ' creative platforms are based on people (community management oriented), or corporate development based on (business model and content-oriented) is the answer to the question of the ' produces output. In the result section, the relationship of creative platforms serving in each of the 2 areas has been analyzed. Because the main focus of the thesis is the management approach of the platforms, the opinions and demands of the platform members regarding community management are excluded from the research.