Spor yönetiminde görev alan yöneticilerde kriz yönetimi, karar verme ve özgüven beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among crisis management, decision making and self-confidence skill levels of managers in sports management
  1. Tez No: 541829
  2. Yazar: DAVUT ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada spor yöneticilerinin kriz yönetimi beceri düzeyleri, karar vermede öz-saygı düzeyleri, karar verme stilleri ve öz-güven düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu değişkenlerin yöneticilerin bazı demografik özelliklerine göre farklılaşma durumları ortaya konulmuştur. Ayrıca yöneticilerin kriz yönetimi beceri düzeyleri, karar vermede öz-saygı düzeyleri, karar verme stilleri ve özgüven düzeyleri arasındaki ilişki ve öz-güvenin, yöneticilerin karar vermede öz-saygı ve karar verme stillerini yordama durumu incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Spor Genel Müdürlüğü'nün merkez teşkilatında Daire Başkanı ve Şube Müdürü statüsünde görev yapan spor yöneticileri ile taşra teşkilatlarında görev yapan Gençlik Spor İl Müdürleri ve kadrolu Şube Müdürlerinden oluşan toplam 226 yönetici oluşturmaktadır. Spor yöneticilerinin kriz yönetimi beceri düzeylerini ölçmek için“Kriz Yönetimi Ölçeği”, karar vermede öz-saygı ve karar verme stillerini ölçmek için“Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II”ve öz-güven düzeylerini ölçmek için ise“Öz-güven Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin uygulanmasına 2017 Kasım ayında başlanmış olup 2018 Nisan ayında uygulama tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS for Windows 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin faktörlü yapılarını doğrulamak amacıyla mPlus 7.4 paket programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; spor yönetiminde görev alan yöneticilerin kriz yönetimi ölçeğinin alt boyutları olan hasarın yayılmasını önleme boyutuna ilişkin görüşlerinin çok olumlu düzeyde olduğu, erken uyarı sinyali toplama, öğrenme, hazırlık ve önleme boyutlarına ilişkin görüşlerinin olumlu düzeyde olduğu, kriz anı ile onarma ve toparlanma boyutlarına ilişkin görüşlerinin ise orta düzeyde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Spor yöneticilerinin karar vermede öz-saygı düzeylerinin yüksek olduğu, bunun yanı sıra dikkatli karar verme stillerinin yüksek; kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stillerinin ise düşük olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Spor yöneticilerin öz-güven ölçeğinin geneli ile alt boyutları olan iç-özgüven ve dış-özgüven düzeylerinin ise yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Spor yöneticilerinin iç-özgüven ve dış-özgüven düzeyleri ile kriz yönetimi beceri düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Spor yöneticilerinin karar vermede öz-saygı düzeyleri ile kriz yönetiminin öğrenme alt boyutu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin bulunduğu, diğer boyutlarla ise anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Spor yöneticilerinin iç-özgüven ve dış-özgüven düzeyleri ile karar vermede öz-saygı ve karar verme stilleri arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca iç-özgüvenin erteleyici karar verme stili üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between sports managers ' crisis management skill levels, self-esteem levels, decision making styles and self-confidence levels in decision making. According to some demographic characteristics of the managers, the differentiation status of these variables has been revealed. Furthermore, it is aimed to investigate the relationship between the managers' crisis management skill levels, self-esteem levels in decision making, decision making styles and self-confidence levels; and, also, is aimed to examine whether the self-confidence levels of the managers predicts their level of crisis management skills, their self-esteem in decision making and their decision making styles. The sample of the study consists of 226 managers who work as either the head manager or the department manager at the General Directorate of Sports Headquarters; and the managers who work as either the Provincial manager or the department Manager at Provincial Directors of Youth Sports in Provinces.“Crisis management scale”was used to measure the level of crisis management skills of sports managers;“Melbourne decision making scale I-II”was used to measure the self-esteem in decision making and the decision-making styles, and“self-confidence scale”was used to measure the levels of self-confidence. The implementation of the scales started in November 2017 and completed in April 2018. Data were analyzed by using SPSS for Windows 22.0 package program. Confirmatory Factor Analysis was performed by using mPlus 7.4 package program to verify the factor structure of the scales. As a result of the study, it has been concluded that the managers in sports management have highly positive views about the prevention of damage sub-dimension; have positive views about the early warning signal collection, learning, preparation and prevention sub- dimensions; and have moderately positive views about the crisis time and repair and recovery sub-dimensions which are the sub-dimensions of the crisis management scale. At the end of the research, it was found that the self-esteem levels of the sports managers in decision making were high. In addition, it was found that careful decision-making styles are high; whereas, avoidant, delaying and panic decision-making styles were low. It is concluded that sports managers have high level of self-confidence in both the self-confidence scale as a whole and its sub-dimensions which are external self-confidence, and internal self-confidence. It has been concluded that there is no meaningful relationship between the internal and external self-confidence levels of sports managers and crisis management skill levels. It was concluded that there is a positive and meaningful relationship between the self-esteem levels of decision makers in decision-making and the learning sub-dimension of the crisis management and there is no significant relationship with other dimensions. It has been concluded that there are significant relationships between the internal and external self-confidence levels of sports managers and self-esteem and decision-making styles in decision making. In addition, it was concluded that internal self-reliance was a significant predictor of deferring decision-making style.