Kapitone örme kumaş yapılarından konforlu uyku sistemlerinin geliştirilmesi
Design of comfortable sleeping textiles by quilting patterned knitted fabrics
  1. Tez No: 541830
  2. Yazar: HÜSEYİN MAHLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA OĞLAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan ömrünün yaklaşık olarak üçte birini uykuda geçirir. Vücudumuzun dinlenmesi ve beynimizin mola verebilmesi için uyku gerekli olan bir döngüdür. Uyku fizyolojik bir ihtiyaçtır. Ancak her insanın fizyolojisi değişim gösterir ve buna bağlı olarak kişilerin uykuda harcadıkları zaman da değişir. Kaliteli bir uyku için uyku sürecindeki vücut konforu oldukça önemlidir. İnsan vücudu ile çevre arasındaki fizyolojik, psikolojik ve fiziksel uyum olarak tanımlanan konforun en önemli bileşeni ise ısıl konfordur. Bu çalışma kapsamında, konfor özellikleri iyileştirilmiş uyku sistemlerinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli kapitone örme kumaşların fiziksel (gramaj, kalınlık ve kumaş yoğunluğu), ısıl konfor (hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve ısıl direnç) ve performans (basınç dağılımı ve sıkıştırılabilirlik) özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, yatak yüzünde yaygın olarak kullanılan farklı kumaş yapıları tanıtılmış, yatak ve yatak kumaşı üreticilerinin kullandıkları son teknolojiler irdelenmiş ve bu yapılardan beklentiler ortaya konmuştur. Değerlendirilmesi yapılan numunelerde, ısıl konfor parametreleri ve performans özelliklerine en çok etki eden özelliklerin kalınlık ve kumaş yoğunluğu olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumda, en iyi performansı sağlayan kumaşların ince ve yoğunluğu yüksek olan kumaşlar olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nearly one-third of human life is spent by sleeping. Sleep is a necessary cycle in order to rest our body and relax our brains. It is a physiological need, but the physiology and therefore the time of sleeping is changed for each person. For high quality of sleeping, the comfort of the body during sleeping is quite important. The most important component of comfort is thermal comfort, which is defined as the physiological, psychological and physical adaptation between the human body and the environment. Within the scope of this study, in order to improve and develop sleep systems, the comfort properties of various quilted knitted fabrics were investigated according to physical (weight, thickness and fabric density), thermal comfort (air permeability, water vapor permeability and thermal resistance) and performance (pressure distribution and compressibility) properties. The results were statistically analyzed and comparatively evaluated. In addition, different fabric structures commonly used on the bed face were introduced, the latest technologies used by the manufacturers of mattress and bedding fabrics were examined and expectations from these structures were put forward. It was observed that the thickness and fabric density were the most effective properties on the thermal comfort parameters and performance characteristics of the samples evaluated. In this case, the best performing fabrics were found as fine and denser structures.