Earthquake focal mechanism analysis of Central Anatolia
Orta Anadolu'nun deprem odak mekanizma analizi
  1. Tez No: 541838
  2. Yazar: SEDA BİRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA ARDA ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Anadolu'nun iç kısımları, büyük yanal ve düşey yer değiştirmeler ve karmaşık bir tektonik tarihçe ile karakterize edilmiştir. Özellikle Orta Anadolu, doğuda kaçış tektoniği ile batıda gerilme deformasyonu arasında yer almaktadır. Bu geçişin niteliği, hala çok tartışılmakta ve bölgedeki aktif tektonik streslerin ayrıntılı analizini gerektirmektedir. Bu çalışmada, 2013-2015 yılları arasında geçici geniş bantlı sismik ağ ile kaydedilen ve M > 3.5 olan 29 deprem için bölgesel moment tensör ters çözüm yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen odak mekanizması çözümleri daha sonra stres tensörü ters çözümünde aktif gerilme alanını haritalamak için kullanılmıştır. Odak mekanizması çözümlerimiz, bölgeye doğrultu atımlı ve normal faylanmaların hakim olduğuna işaret etmektedir. Altbölgeler için yapılan stres analizi, Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) boyunca ve maksimum asal gerilmenin (σ1) doğuya doğru saat yönünde KB-GD'dan KD-GB'ya döndüğü Anadolu plakasının iç kısımlarında (38° enleminin kuzeyi) doğrultu atımlı rejiminin etkin olduğunu göstermiştir. Öte yandan, üç tabakanın birleştiği Adana Havzası ve İskenderun Körfezi yakınlarında meydana gelen depremler, dağınık sismisite ve tektonik karmaşıklıkla ilişkili olan yüksek (>% 35) CLVD bileşenleri sunar ve asal gerilme yönleri, KD-GB yönelimli sol yönlü doğrultu atımlı faylanma ve D-B yönelimli normal faylanmayı eş zamanlı üreten bir transformasyonel rejimi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Anatolian interior is characterized by large lateral and vertical displacements and a complex tectonic history. Especially, Central Anatolia is located between escape tectonics in the east and extensional deformation in the west. The nature of this transition is still under much debate and requires detailed analysis of active tectonic stresses within the region. In this study, regional moment tensor inversion is performed for 29 earthquakes with M>3.5 recorded between 2013-2015 by a temporary broadband seismic network. Resultant focal mechanisms are later used for stress tensor inversion to map the active stress field. Our focal mechanisms solutions indicate dominantly strike-slip and normal faulting across the region. Stress analysis conducted for sub-regions revealed strike-slip regime along East Anatolian Fault Zone (EAFZ) and across the interior parts of Anatolian plate (North of 38° latitude) where maximum principle stress (σ1) rotates clockwise from NW-SE to NE-SW towards east. On the other hand, earthquakes occurring near Adana Basin and İskenderun Gulf where three plates merge, display scattered seismicity and high (>35%) CLVD components associated to tectonic complexity and principal stress directions support a transtensional regime producing simultaneous NE-SW trending left-lateral strike-slip and E-W trending normal faulting.