Aktepe ve Zeytinoba köyleri (Hassa\Hatay) arasında kalan bölgenin florası ve etnobotaniği üzerinde araştırmalar
Investigations on the flora and etnobotanics of the region between Aktepe and Zeytinoba villages (Hassa\Hatay)
  1. Tez No: 541870
  2. Yazar: BUŞRA ABUZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma 2015-2018 yılları arasında, Aktepe ve Zeytinoba Köyleri arasında kalan bölgelerin florasını ve etnobotaniğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı Hatay'ın Hassa ilçesi sınırları içine girmektedir. Türkiye' nin Grid sistemine göre C6 karesine girmektedir. Yapılan çalışmalarda bölgede 55 familyaya ait 150 takson tespit edilmiştir. Alanın florasında Pteridophyta 2, Spermatophyta 53 familyayla temsil edilmiştir. Asteraceae (16 tür), Rosaceae (14 tür) ve Fabaceae (12 tür) en fazla takson içeren familyalardır. Raunkiaer' in hayat formları sıralamaları şöyledir: Fanerofitler 52 (%35), Terofitler 46 (%31), Hemikriptofitler 36 (%24), Kriptofitler 13 (%9) ve Kamefitler 3 (%2)' dir. Araştırma alanında yapılan etnobotanik çalışma sonucunda toplanmış 150 bitkinin 120'sinin etnobotanik özelliği bulunduğu tespit edilmiştir. 46' sı gıda (%40), 30' u tıbbi (%25), 10' u yem (%8), 6' sı yakacak (%5), 6' sı süs (%5), 5' i çit(%4), 6' sı diğer (%5), 4' ü baharat (%3), 2' si zehirli (%2), 2' si süpürge (%2), 1' i boya (%1) yapımında kullanılmaktadır. Toplanan bitkilerin yöresel ve bilimsel adlarına yer verilmiş kullanım alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora and ethnobotany of the regions between Aktepe and Zeytinoba villages between the years 2015-2018. The research area is located within the borders of Hassa district of Hatay. Turkey's enters the C6 of the grid system. 150 taxa belonging to 55 families were determined in the studies. In the flora of the area Pteridophyta 2, Spermatophyta was represented by 53 families. Asteraceae (16 species), Rosaceae (14 species) and Fabaceae (12 species) are the families with the highest taxa. Raunkiaer 's life forms rankings as follows: Fanerophytes were 52 (35%), Terophytes 46 (31%), Hemicriptophytes 36 (24%), Cryptophytes 13 (9%) and Kamefitler 3 (2%). Ethnobotanical study conducted in the study area of the 120 plants collected as a result of the ethnobotanic properties of the 120 has been determined. 46 (40%), 30 (25%), 10 (8%), 6 (5%), 6 (5%), 5 (5%) fence ( 4%, 6% (5%), 4 spices (3%), 2 poisonous (2%), 2 (2%), 1 (1%) paint (1%). . The local and scientific names of the collected plants are determined.