Kütahya Gümüşköy-Aktepe baritinin flotasyonla zenginleştirilmesi
- Tez No: 2478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ö 27 E T Bu çalışmada sondaj çamuru ve kimya sanayinin önem li bir maddesi olan barit mineralinin; bulunduğu yataklar, ekonomik önemleri ve kullanım alanları belirtilerek, iste nilen özelliklere sahip olmayan düşük tenörlü Kütahya- Gümüşköy Aktepe Polimetalik Gümüş Yataklarındaki baritin, flotasyonla zenginleştirilme olanakları araştırılmıştır. Ülkemiz ekonomisi için önemli yeri olan Gümüşköy Aktepe Polimetalik Gümüş yatağından alman örneklerin üze rinde yapılan Petrografik ve Minerolajik etüdleri sonucun da, cevherin; barit, kalsit, dolomi t, kuvars, limonit, hematit, galen, çinkoblend,kalkopirit, pirit, nabit gümüş ve gümüş minerallerinden oluştuğu saptanmıştır. Cevherdeki barit mineralinin tane serbestleşme boyutu bulunarak, flotasyonla zenginleştirme deneyleri yapıl mıştır. Sonuçları ayrı ayrı verilmiştir. İo 74 BaSO., İo 12 CaO, £ 7 SiO_, #3-5 ?eo0,, ppm. derecesinde Cu ve diğer elementleri ( Zn,Fb,Agfv.s.) içeren tüvenan cevher ile yapılan flotasyon deneylerinde; barit minerali yüz dürülmeğe, gang mineralleri bastırılmaya çalışılmıştır. Flotasyon deneylerinde kollektör olarak; oleik asit, sülfat (Sodyum alkil sülfat ) ve sülfonatlar (Petrolyum sülfonat) kullanılmıştır. Sülf onatlarla iyi sonuç alınama mıştır. En iyi sonuçlar sodyum alkil sülfat( Flotinor S-72) ve oleik asitle alınmıştır.Daha sonraki flotasyon deneyle ri sülfat ve oleik asitle yapılmıştır. Sodyum alkil sülfatla (Flotinor S-72) yapılan flo tasyon deneylerinde; 1500 gr/ton flotinor S-72 ile $ 92.6 verimli ve # 96.0 BaSO. içeren konsantre elde edilmiştir.Oleik asitle, tek ve iki kademe olmak üzere yapılan flotasyon deneylerinde, tek kademede; 1780 gr/ton oleik asitle fo 90.5 verimli ve $> 92.5 BaSO içeren konsantre, iki kademede; 1780+ &9O gr/ton oleik asitle $ 88.4 verimli ve İ» 93.5 BaSO. içeren konsantre elde edilmiştir. Sülfatla elde edilen konsantreler; kimyasal alanda, oleik asitle tek ve iki kademede elde edilen konsantreler; sondaj çamurunda- kullanılabilir özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Barite, the major mineral of“barium, is extremely- vital to the petroleum industry and an important substance in chemical industry. In this study an attempt has been made to upgrade barite by froth flotation which takes place in Kütahya -Gümüşköy Aktepe polymetallic silver”ore deposit. Minerological examination of ore samples showed that the ore contains barite, calcite, dolomite, quartz, limonite »hematite, galena, sphalerite »chalcopyrite,pyrite, native silver and silver sulphide minerals. The ore containing 74 1° BaSO., 12 f<> CaO, 7 $> Si© 3.5 İ° Pe 0 and some other minor elements such as Cu,Zîıf Pfr, Ag etc. was subjected to flotation after liberation particle size had been determined. ii flotation experiments oleic acid, sulphates (Sodium Alkyl Sulphates) and sulphonates (Petroljejum Sulphonate) have been used as collectors. Using sulphonates has not produced acceptable results. TIhe best: results have been obtained by using sodium alkyl sulphates and oleic acid.Because the best results have been obtained with sodium alkyl sulphates and oleic acid, in all experiments- these reagents have been used in order to determine the optimum flotation conditions. By using 15 00 g. sodium alkyl sulphate per ton ore a barite concentrate with a grade of 96 % BaS°y, and reco very of 92.6 io BaSO has been produced. In the experiments with oleic acid,;f lotation has been performed in two different ways; at: single stage 1780 g. oleic acid per ton ore were added and at the end a con centrate with a grade of 92.5 İ» BaSO and recovery of90.5 1o BaSO, at two stage 17804Ö90 g. oleic acid per ton ore were used and a concentrate containing 93.5 $ BaSO. with 88 io BaSO recovery have been obtained. The concenrate obtained with sodium alkyl sulphate flotation can meet chemical industry's requirements. On the other hand the concentrate produced by oleic acid flotation has necessary properties which comply [with dril ling mud requirements.