Deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda kurkuminin antioksidan sistem üzerine etkileri
The Effects of Curcumin on Antioxidant System at Diabetic Rats
- Tez No: 541991
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan ratlarda antioksidan olarak oldukça etkin olduğu bilinen ve baharat olarak ta kullanılan Kurkuminin oral yoldan uygulanmasının lipit peroksidasyon ürünü MDA ve antioksidan sistemde yer alan bazı antioksidanlar ile kan glikoz düzeyi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu araştırmada hayvan materyali olarak canlı ağırlıkları biribirine yakın sağlıklı 30 adet erkek yetişkin wistar albino rat kullanıldı. Denemede kullanılan hayvanlar kontrol grubu (K), diyabet grubu (D), kurkumin grubu (C) ve diyabet +kurkumin grubu (DC) olacak şekilde dört eşit gruba ayrıldı. D ve DC gruplarına diyabet oluşturmak amacı ile intraperitoneal enjeksiyonla 60 mg/kg STZ tek doz şeklinde uygulandı. Yine D ve DC gruplarına ise deneme boyunca oral olarak 50 mg/kg/gün kurkumin verildi. Dört haftalık deneme sonunda deneklerden alınan kan örneklerinden elde edilen serum ve plazmalarında malondialdehit(MDA), süperoksit dismutaz(SOD), glutatyon(GSH), Katalaz ve glikoz düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aimed of in this study was to determine the effect of oral administration of curcumin, also known as highly effective antioxidant, which has been used as a spice in experimental diabetic rats with streptozotocin (STZ) on lipid peroxidation product of MDA, antioxidant system and blood glucose level. In this research, thirty healthy adult male Wistar albino rats, were used as animal materials, having approximately close The animals used in the experiment were divided into four equal groups as control group (K), diabetes group (D), curcumin group (C) and diabetes + curcumin group (DC). The animals were fed with standard rat feed ad libitum during the experiment. 60 mg / kg STZ was were injected as a single dose by intraperitonealıy creates to provete diabetes DC and D groups. Curcumin (50 mg/kg live weight/day) were given orally to the C and DC groups after diabetes had happened. At the end of the fouth week, MDA, SOD, GSH, catalase and glucose levels were determined in serum and plasma samples.