Samsun ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin tarım sigortası yaptırmaya karşı tutumları ve ödeme istekliliği
Attitudes of aquaculture farms towards agricultural insurance and willingness to pay for insurance policy in Samsun province
- Tez No: 541990
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, su ürünleri işletmelerinin tarım sigortasına karşı tutumlarını tespit etmek, riske karşı tutumları ortaya koymak, su ürünleri işletmelerinin karşılaştıkları risklerin sigortalanabilir olup olmadığını belirlemek, işletmecilerin tarım sigortası poliçesi için ödemeyi göze aldıkları bedelleri hesaplamak ve işletmecilerin sigorta priminde meydana gelen değişimlere karşı gösterdiği hassasiyeti ölçmek amaçlanmıştır. Araştırma verileri Samsun ilinde faaliyet gösteren su ürünleri yetiştiriciliği yapan 21 işletmeden 2017 yılında anket yoluyla elde edilmiştir. Karşılaşılan riskin sigortalanabilir olup olmadığının ortaya konulmasında, su ürünleri işletmelerinin karşı karşıya kaldıkları riskler, karşılaşma sıklıkları, oluşan kayıp miktarları ile birlikte sigortalanabilir riskin özellikleri dikkate alınmıştır. Ödemeye istekli olunan sigorta primi ile sigorta poliçesi sayısı arasındaki ilişki Tobit modeli yardımıyla ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları incelenen işletmelerde ortalama 403 ton alabalık, 163 ton levrek ve 1.43 milyon yavru balık üretimi yapıldığını göstermiştir. İncelenen su ürünleri işletmelerin tamamı sigorta yaptırmaktadır. İnceleme alanında işletmecilerin çoğunluğu riski sevmemektedir. Araştırma sonuçları ayrıca inceleme alanında faaliyet gösteren su ürünleri işletmelerinin %14.3'ünün sigorta yaptırmaması gerektiği halde sigorta yaptırdıklarını göstermiştir. İnceleme alanında tarım su ürünleri sigortası poliçesi talebi inelastiktir. Temel risk analizi konuları ile sigortalanabilir risk kavramı konularını içeren eğitimlerin düzenlenmesi ve sigorta şirketleriyle kamuda çalışan uzmanlar ile tarım sigortası konusunda karar alma düzeyinde olan yetkililerinin bu eğitimlere katılımının sağlanması inceleme alanında tarım sigortasının yaygınlaştırılmasına olumlu katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purposes of the study were to explore the attitudes of aquaculture farms towards agricultural insurance, to elicit risk attitudes of managers, to determine the insurable risk, to calculate the quantity of willing to pay for insurance policy, to reveal sensitivity of the managers for insurance premium changes in Samsun province. Research data were collected from 21 aquaculture farms in 2017 by using questionnaire in Samsun province. When determining whether risk is insurable, the risk frequency and the loss that occurs, in addition to the characteristics of the insurable risk were taken into consideration. The Tobit model was used to estimate the relationship between the insurance premium and quantity of demanded insurance policy. Research results showed that aquaculture farms produced 403 tons of trout, 163 tons of sea bass and 1.43 million fingerlings. All aquaculture farms bought insurance policy in the research area. It was clear that most managers were risk averse. Research results also showed that 14,3% of the aquaculture farms bought insurance despite their risk was not insurable. Demand for insurance was inelastic in the research area. In conclusion, the study suggests that training on basic risk analysis issues and insurable risk concept issues; participation of insurance companies, experts working in the public and decision-making level of agricultural insurance in these training, will contribute positively to dissemination of agricultural insurance.