Production and characterization of hydroxyapatite-graphene oxide-chitosan scaffold for bone tissue engineering application
Kemik doku mühendisliği uygulaması için hidroksiapatit-grafen oksit-kitosan doku iskelesi üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 542025
  2. Yazar: PELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KUTLU ÜLGEN, PROF. DR. BELMA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kemik dokusu mühendisliği, kemik doku hücreleri için doğal hücre dışı matriksi taklit edebilen uygun doku iskeleleri kullanımı ile biyolojik mikroçevreyi sağlayarak hastalıklı veya hasarlı kemik dokularını iyileştirme stratejisidir. Literatürde; bu konuya yönelik çok sayıda çalışma mevcuttur. Ancak literatürde, yumurtadan elde edilen hidrokoksiapit (HAp), grafen oksit (GO), kitosan (CS) içeren üç bileşenli doku iskelesinin süper kritik jel kurutma işlemiyle üretimi ve üretilen doku iskelesi üzerinde GO'nun toksik etkisinin incelenmesine yönelik bir çalışmaya rastlanılamamıştır. Bu çalışmada, HAp-GO-CS'dan oluşan üç bileşenli doku iskelelerin üretilmesinde kullanılan HAp, kalsiyum kaynağı olan yumurta kabuklarından çöktürme yöntemi ile sentezlenmiştir. Osteokondüktif ajanı olarak kullanılan GO'in sentezi için Geliştirilmiş Hummer yöntemi kullanılmıştır. HAp, GO ve CS çözeltilerinin karıştırılmasıyla hazırlanan doku iskelesi karışımları kalıplanarak dondurulmuştur. Dondurulmuş örneklere su-aseton ikame işlemi uygulandıktan sonra, süperkritik jel kurutma işlemi uygulanarak doku iskeleleri üretilmiştir. GO'in toksik etkisini inceleyebilmek için farklı GO oranlarında üretilen üç bileşenli doku iskeleleri; FTIR, XRD, SEM, TEM, EDS, BET ve TG/DTA analizleri ile karakterize edilmiştir. Üretien doku iskelelerinin mekanik özelliklerini değerlendirmek için Universal Instron Mekanik Test Sistemi kullanılmıştır. Sitotoksisite analizi için doku iskeleleri MTT testine tabi tutulmuştur. MTT analizi ile GO'nun % 1'lik (g/g) orandan fazla kullanılmasının MC3T3-E1 hücreleri üzerinde toksik etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan karakterizasyon çalışmaları ile % 1'lik (g/g) GO oranına sahip HAp-GO(%1)-CS üç bileşenli doku iskelesinin; üç boyutlu gözenekli yapıya, yüksek hücre canlılığına, uygun mekanik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, HAp-GO(%1)-CS bir kompozit olarak üretilen üç bileşenli doku iskelesinin kemik doku mühendisliğindeki uygulamalar için kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bone tissue engineering is a strategy to regenerate diseased or damaged bone tissues by providing the biological microenvironment with the use of appropriate scaffolds that can mimic the native extracellular matrix for bone tissue cells. In the literature, there are many studies performed on this subject, but, no studies have been conducted on the investigation of the production of three-component scaffold, which composed of hydroxyapatite (HAp) derived from eggshells, graphene oxide (GO) and chitosan (CS), by using the supercritical gel drying method, and on the examination of the possible toxicity effects of GO additions. In the present study, HAp derived from the eggshells, which is used for the production of three-component scaffolds composed of HAp-GO-CS, was synthesized by using the precipitation method. Improved Hummer method was used for the synthesis of GO, which was used as an osteoconductive agent. The mixtures of scaffolds were prepared by mixing the solutions of HAp, GO and CS, and these mixtures were frozen after molded. Then, the water-acetone substitution procedure was applied to the frozen samples, the supercritical gel drying was performed to produce scaffolds. Three-component scaffolds, produced at different GO ratios to examine the toxic effect of GO, were characterized by FTIR, XRD, SEM, TEM, EDS, BET and TG/DTA analyses. For the evaluation of the mechanical properties of the produced scaffolds, Universal Instron Mechanical Test System was used. The scaffolds were subjected to MTT testing for cytotoxicity analysis. MTT analysis showed that the use of GO ratio more than 1% (w/w) had a toxic effect on MC3T3-E1 cells. According to the characterization studies performed, it was determined that HAp-GO(1%)-CS three-component scaffold including 1% (w/w) of GO ratio had three-dimensional porous structure, highest cell viability and reasonable mechanical properties. According to the findings, it was concluded that HAp-GO(1%)-CS based composite is a promising scaffold, and could be used for the applications in bone tissue engineering.