Structure of modernist narrative discourse in a changing world in 'The Sound and the Fury' and 'The Grapes of Wrath'
Ses ve Öfke ile Gazap Üzümleri'nin değişen dünyasında yenilikçi anlatı söyleminin yapısı
- Tez No: 542080
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÖNÜL UÇELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Anlatı kurgusu, bozulmuş bir dünyada yaşama deneyimlerini betimlemek için biçim ve içerikte önemli ve çeşitli yenilikler sergiliyor. Modernist anlatı kurgusunun kullandığı anlatı tekniklerini araştırmak, bu anlatıların yapısını, antoloji kategorilerinin incelenmesi yoluyla anlamasını gerektirir. Bu çalışmanın odak noktası, Modernist anlatıların zamansal, mekânsal ve örgütsel yapısındaki büyük politik, sosyal ve ekonomik değişimlerin etkisi üzerinedir. İki roman analiz edilir; Faulkner'ın“Sesi ve Öfkesi”(1984 [1929]) ve Steinbeck'in“Gazabı Üzümleri”(1992 [1939]). Bu romanların her biri, insanların hayatına yansıyan ve kafalarının karıştığı yeni bir dünyada kendi kimliklerini araştırdıkları tarihte önemli bir dönüm noktası izler. Modernist romanlar bu değişen dünyayı anlatı söyleminin sunumunda yenilikçi araçlar aracılığıyla ele geçiriyor. Bu çalışma, edebi eleştirmenler, tarihçiler ve anlatı kuramcıları için yeni bir bakış açısı sunması beklenen Modernist kurgusal anlatının yorumlanmasına disiplinler arası bir yaklaşım sunmaktadır. Genette'in tipolojileri gibi klasik anlatımlar anlatı yapısının yorumlanmasına yönelik araç takımı sağlamıştır. Bununla birlikte, bu çalışma, klasik antolojinin sağladığı araçları ve teknikleri bu yorumda kullanan kurgusal anlatıların analizine disiplinler arası yaklaşımları uygulayan post klasik anlatımbilime dayanmaktadır. Bu tezin amacı, o dönemin politik, sosyal ve ekonomik tarihini yakalamak için belirli anlatı tekniklerinin kullanımını araştırmaktır. Bu araştırma, modernistlerin, dünyayı yorumlamaya ve tarihini yorumlamaya katkıda bulunan belirli zihinsel ve fiziksel olayları betimleyen kurgusal anlatı söylemini içerir. Anlatı analizi, mekânsal ve zamansal özelliklerin bu romanların söylem anlatısının örgütsel yapısına karıştığı teknikleri inceler. Narratoloji ve anlatı yapısının kuramsal varsayımlarını ve kavramlarını inceledim, özellikle zaman, mekân, anlatım ve sesin anlatımsal kategorilerine işaret ederek, incelenen iki Modernist romanın kültürel bağlamsal analizi ile birlikte yorumlanmasını kolaylaştırdım. Hafıza ve kimliğin yeniden inşası. Faulkner'ın söylemsel anlatı yapısının analizi Ses ve Öfke ve Steinbeck'in Gazap Üzümleri Yeni ve geleneksel olmayan anlatı teknikleri ve stilleri ile denemeler yapmak için nasıl denemeler yapıldığını gösterir. Yazarların, bu romanlarda insanların yaşadığı koşulları doğrudan veya dolaylı olarak ifade etmek için anlatım araçlarını nasıl manipüle ettiklerini ortaya koymaktadır. Bu bölgesel anlatılardaki mekân tematik eştirilmiştir. Mekânsal sunumların eserleri, tüm hikâyenin üzerine inşa edildiği anlatının bedenini oluşturan tematik bir içerik geliştirir. Faulkner ve Steinbeck'in tarafından yaratılan yeni yazı biçimleri, büyük tarihsel değişimlerin ve olayların algısının, farklı yorumlardan ve farklı dünya görüşlerini yansıtan farklı açılardan nasıl görülebileceğini ortaya koyuyor. Faulkner ve Steinbeck'in, farklı anlatı ve dünya görüşlerini ifade ederek, seslerin bolluğu ile aynı anlatı söyleminde çok sayıda dünya yaratmalarını sağlayan bazı narratolojik araçların manipülasyonu ve istihdamı yoluyla bu farklı olay algılarını temsil etmektedir. Bu, kültürel ve sosyal değişimlere yansıyan ve mekânsal ve zamansal anlatı yapısında olusan tezahür fikir ve düşüncelerin uzantıları sunan bilinç akışı tekniğinin benimsenmesiyle kolaylaştırılır. Her iki romanın yapısı, çeşitli koşulları ve olayları simgeleyen anlatılarda kaynaşmış olan alegoriler ve mitlere dayanır.
Özet (Çeviri)
Narrative fiction displays a significant and various innovation in form and content to depict experiences of living in a disrupted world. Exploring the narrative techniques utilized by modernist narrative fiction requires an understanding of the structure of these narratives through the investigation of the categories of narratology. The focus of this study is on the effect of major political, social, and economic changes in the temporal, spatial and organizational structure of modernist narratives. Two novels are analyzed; Faulkner's The Sound and the Fury (1984 [1929]), and Steinbeck's The Grapes of Wrath (1992 [1939]). Each of these novels follows a major turning point in history that is reflected in the life of people and their search for their own identity in a new confused world. Modernist novels capture this changing world through innovative means of presenting narrative discourse. This study offers an interdisciplinary approach to the interpretation of modernist fictional narrative that is expected to provide a new perspective for literary critics, historians, and narrative theorists. Classical narratology such as Genette's typologies has provided the toolkit for the interpretation of narrative structure. However, this study is based on postclassical narratology, which applies interdisciplinary approaches to the analysis of fictional narratives utilizing in this interpretation the tools and techniques provided by classical narratology. The aim of this thesis is to explore the utilization of particular narrative techniques to capture the political, social, and economic history of that period. This investigation includes modernists' fictional narrative discourse, which portrays specific mental and physical events that contribute to construing the world and interpreting its history. The narrative analysis examines the techniques through which spatial and temporal features intermingle in the organizational structure of the discourse narrative of these novels. I examined the theoretical assumptions and concepts of narratology and narrative structure, pointing, in particular, to the narratological categories of time, space, narration, and voice, which facilitate the interpretation of the two modernist novels under investigation along with the contextual analysis of cultural memory and the reconstruction of identity. The analysis of the discoursive narrative structure of Faulkner's The Sound and the Fury and Steinbeck's The Grapes of Wrath demonstrates how attempts are made to experiment with new and untraditional narrative techniques and styles. It reveals how the writers manipulate narratological tools to express directly or indirectly the circumstances experienced by people in these novels. Space in these regional narratives is thematized. Stretches of spatial presentations develop a thematic content that forms the body of narrative upon which the whole story is built. The new styles of writing created by Faulkner and Steinbeck expose how the perception of major historical changes and events can be viewed from different angles, which produce multiple interpretation and reflect various worldviews. Faulkner and Steinbeck represent these different perceptions of events through the manipulation and employment of certain narratological tools that enables them to create multiple worlds in the same narrative discourse with plethora of voices, expressing different interpretations and worldviews. This is facilitated by the adoption of the stream-of-consciousness technique, which presents stretches of ideas and thoughts reflecting on the cultural and social changes and manifested in spatial and temporal narrative structure. The structure of both novels relies much on allegories and myths that are fused in the narratives symbolizing various conditions and events.