Girişimcilik faaliyetleri üzerine bir araştırma: Burdur-Bucak örneği
A research on entrepreneurship activities: The case of Burdur-Bucak
- Tez No: 542109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD ÖZSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı; Burdur-Bucak'ta meydana gelen girişimcilik faaliyetlerinin belirlenmesi ve bu faaliyetlerin oluşumunda belirleyici olan değişkenlerin etkisini araştırmaktır. Bu araştırmadan elde edilecek verilerin yorumlanmasıyla; girişimcilik faaliyetleri ile sosyal yapı arasındaki ilişkinin anlaşılabilmesi, Burdur-Bucak'ta girişimci olmanın ne anlama geldiği hakkında fikir sahibi olunabilmesi ve araştırma sonuçlarının yapılacak olan başka çalışmalara kaynaklık edebilmesi gibi hedeflere ulaşılmak istenmiştir. Oluşturulan araştırma modeli çerçevesinde; örneklemin temsil yeteneğini arttırmak için anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya konu olan girişimcilik sektörleri ve girişimci profilleri analiz edilip, açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini; otomotiv, mermer, eğitim ve makine sektörlerinde faaliyet gösteren 46 firma oluşturmaktadır. Bunların 7'si otomotiv, 12'si makine, 5'i eğitim ve 22'si de mermer sektöründe yer almaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular; demografik olarak incelendiğinde girişimcilerin neredeyse tamamını erkeklerin oluşturduğu, çok büyük bir kısmının 40 yaşından büyük olduğu ve 4 yıllık üniversite mezunu oldukları, girişimcilerin tamamına yakınının evli ve genelde çok çocuklu oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca girişimciler iş yaşamlarına ait bilgiler açısından incelendiğinde çok büyük bir bölümünün mermer sektöründe faaliyet gösterdiği ve dünya mermer piyasasında önemli bir yere sahip oldukları belirlenmiştir. Bu girişimcilerin büyük bölümünün en az 10 yıllık şirketlere sahip oldukları bilgisi de önemli bir bilgi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to determine the entrepreneurial activities in Burdur-Bucak and to investigate the influence of variables that are determinant in the formation of these activities. Interpretation of the data obtained from this research; to understand the relationship between entrepreneurial activities and social structure, to be able to have an idea about what it means to be an entrepreneur in the Burdur- Bucak and to be able to source research results from other studies. Within the framework of the research model; the questionnaire technique was used to increase the representation ability of the sample. Entrepreneurial sectors and entrepreneur profiles subject to the study were analyzed and explained. The sample of the research; 46 companies operating in the automotive, marble, education and machinery sectors. 7 of them are in the automotive sector, 12 in the machinery sector, 5 in the education sector and 22 in the marble sector. As a result of this study; it has been observed as demographically that almost all of the entrepreneurs are male, most of them are over 40 years old, and they are 4 year university graduates, almost all of the entrepreneurs are married and generally very children. When the entrepreneurs are analyzed in terms of information on their business lives, it has been determined that a very large part of them operate in the marble sector and have an important place in the world marble market. The fact that most of these entrepreneurs have at least 10 years old companies is also an important information.