Hashimoto tiroiditinde serum eser element ve vitamin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum trace elements and vitamin levels in Hashimoto thyriditis
  1. Tez No: 542114
  2. Yazar: FATMA DİLEK DELLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Eser elementler ve vitaminler vücutta pekçok organın işlevini etkilediği gibi tiroid bezinin de işlevlerini etkilemektedirler. Hashimoto tiroiditi ve hipotiroidide artan oksidatif mekanizmalar, bu element ve vitaminlerin düzeylerini etkileyebilir. Amaç: Hashimoto tiroiditli hastalarda serum eser elementlerinden selenyum, çinko, bakır, demir ve vitaminlerden A, E, B12, 25-OH-D, 1,25(OH)2D, folik asit düzeylerini belirlemek; bu eser element ve vitaminlerin tiroid fonksiyon testleri ve otoantikor düzeyleri ile olası korelasyonunu değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Ocak 2010-2011 tarihleri arasında S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran, yaşları 18-56 arasında olan, bilinen kronik bir hastalığı ve sürekli ilaç kullanım hikayesi olmayan 51 premenopozal Hashimoto tiroiditli kadın hasta ile yaşları 19-42 arasında değişen 27 sağlıklı premenopozal kadın dahil edildi. Hashimotolu hastalar ötiroid Hashimoto (n=33), subklinik hipotiroidi (n=12) ve aşikar hipotiroid (n=6) olmak üzere üç guruba ayrıldı. Hasta ve kontrol gurubunda eser elementlerden selenyum, çinko, bakır, demir, ve vitaminlerden A, E, B12, 25-OH-D, 1,25(OH)2D vitaminleri ve folik asit düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Hashimoto tiroiditli hastalar ve kontrol gurubu arasında serum eser element ve vitamin düzeyleri açısından istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı. Tiroid fonksiyon testleri ve otoantikor düzeyleri ile eser elementler, vitamin A, vitamin E ve 25-OH vitamin D düzeyleri arasında bir korelasyon saptanmadı. Vitamin B12 ile serbest T4 ve anti-TPO; 1,25-(OH)2 vitamin D ile serbest T3 düzeyleri arasında korelasyon saptandı. Sonuç: Hashimoto tiroiditli hastalarda bu bulgular elde edilmiş olmakla birlikte; vaka sayısının fazla olduğu, hastaların beslenme durumunun randomize edildiği geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Trace elements and vitamins effect thyroid functions like a lot of other tissues in the human body. The oxidative mechanisms increased in Hashimoto thyroiditis and hypothyroidism can effect the levels of theese elements and vitamins. Aim: We aimed to determine levels of serum trace elements (selenium, zinc, copper, iron) and vitamins (A, E, B12, 25-OH D, 1,25-(OH)2, folic acid), and possible correlations between theese elements and vitamins, thyroid function test and thyroid autoantibody levels in patients with Hashimoto thyroiditis. Material and Method: The study was included 51 premenopausal patients with Hashimoto thyroiditis (age between 18-56) and 27 healthy subjects (age between 19-42). All patients and healthy subjects have no chronic diseases and no chronic drug use. Hashimoto patients are divided into three groups: euthyroid Hashimoto (n=33), subclinical hypothyroidism (n=12) and overt hypothyroidism (n=6). It is detected the levels of serum trace elements (selenium, zinc, copper, iron) and vitamins (A, E, B12, 25-OH D, 1,25(OH)2D, folic acid). Results: There was no statistically significant difference in terms of the levels of trace elemets and vitamins. No statistically significant correlation were found between the thyroid function test, the levels of thyroid autoantibody and all trace elements, vitamin A, vitamin E and 25-OH vitamin D. Vitamin B12 was correlated with free T4, and 1,25-(OH)2 vitamin D was correlated with free T3. Conclusion: Although we achieved these results, we conclude that more comprehensive studies with larger sample size and in which randomized dietary habbits are needed.