Kişilerarası çekicilik açısından yakın ilişkilerde güç temsilleri: Superman filmleri üzerine bir inceleme
The representation of the power in close relationships from the perspective of interpersonal attraction: An analysis of Superman movie series
  1. Tez No: 542162
  2. Yazar: AZRA KARDELEN NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın temel amacı bireyleşme sürecinin ayrılmaz elementlerinin temel özelliklerini açığa çıkarmaktır. Bu elementlerin denklemini özgür irade ve kabul görmenin dengesi ile oluşan güç ve çekicilik unsurları yaratır. Güç ve çekim unsurlarının sosyal ilişkilerde zıtlıklar üzerinden kıyas yoluyla ölçüt haline geldiği ön koşulu ile, çalışma boyunca anahtar kavramlar ikilikler üzerinden incelenmiş, çalışmanın araştırma yöntemi de buna uygun olarak Claude Levi Strauss'un yapısalcı ikili karşıtlıkları olarak seçilmiştir. Yapısalcı ikili karşıtlıklar yöntemi ile gücün yakın ilişkilerdeki temsili kahraman mitine göndermesi dolayısı ile güç ile özdeşleştirilmiş kahramanlardan bir ilk örnek olan Superman serisinde aranmıştır. Çalışmanın evrenini Superman karakterinin baş kahraman olarak sunulduğu yedi vizyon filmi oluşturmaktadır. Bu yedi filmde Greimas'ın güç, arzu, buyrum ve iletişim eksenlerini içeren eyleyensel sınıflandırmaları üzerinden yapısalcı ikili karşıtlıklar sorgulanmıştır. Karakter açısından irdelenen seride, gücün arzuya doğrudan etkisi gözlemlenmiş, amaç doğrultusunda gerçekleşen her türlü eylemin gücü harekete geçirerek yöneltilen nesnede çekicilik yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal inseperatable existence of essential elements that comprise the basis characteristics of the indivulasition process. This elements consists with free will and acceptence which creates power and attraction in close relationships. The condition of this study aims to demonstrate that the social realtions and social values arise with social comparision. That for, not only this study but also the research part of it arises with compares key concepts of the social relations. The research method of this thesis is Claude Levi Strauss' structural analysis method and Greimas' structural equalition. With this methodologies, power respresentation in close relationship questioning with a a first example of superhero myth in cinema which is Superman series. The universe of this thesis contains seven movies of Superman series that Superman stands in the lead role. In this seven movies, according to Greimas' structural categorization, power, order, desire and communication relations investigated. In conclusion, it is shown that as a characteristics, gaining power has a direct influence interpersonal attraction in close relationships.