Havacılık sektöründe dengelenmiş hedef kartı yöntemine dayalı performans yönetim sistemi
Performance management system based on balanced scorecard in aviation industry
  1. Tez No: 542383
  2. Yazar: SEZGİ ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde işletmeler rekabetçi ortamda faaliyet göstermektedirler. Sadece finansal tabanlı performans yönetim sistemini kullanmak işletmelerin rekabet güçlerini korumak veya artırmak için yeterli olmayacaktır. Kaplan ve Norton tarafından geliştirilen“Dengelenmiş Hedef Kartı (DHK)”, finansal değerlerin yanında finansal olmayan değerleri de esas alarak şirket kaynaklarının ve hedeflerinin stratejiye göre planlanması ve düzenli olarak ölçümlenmesini amaçlamaktadır. Yapılan bu çalışma ile DHK'nin havacılık sektöründe faaliyet gösteren üretim şirketlerinde nasıl uygulanabileceği ortaya konulmuştur. DHK'nin boyutlarının ve ölçüm kriterlerinin ağırlıklandırılmasında AAS yöntemi kullanılmıştır. Şirket, bölüm ve bireylerin DHK'leri oluşturulup geliştirilen hesaplama metoduna göre performans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra COPRAS yöntemi kullanılarak şirketin performans değerlendirilmesi yapılmış, önerilen DHK modeli ile elde edilen şirket performans sonuçları karşılaştırılmıştır. MS Excel programında VBA yardımıyla DHK analiz ve takip sistemi oluşturulmuştur. Oluşturulan performans yönetim sistemi, şirket ile bireysel hedefleri bütünleştirerek çalışanların potansiyellerini üst düzeyde kullanmalarını sağlamaktadır. DHK ile ilgili literatürde birçok çalışma olmasına rağmen havacılık sektöründe bu konuya yeterince değinilmediğinden, entegre bir DHK-AAS-COPRAS uygulaması oluşturulduğundan ve her şirketin performans yönetiminde rahatlıkla kullanabileceği bir paket program önerildiğinden bu çalışma literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, companies operate in a competitive environment. Using only a financial-based performance management system won't be enough to maintain or enhance the competitiveness of companies. Balanced Scorecard (BSC), developed by Kaplan and Norton, aims to plan and regularly measure company resources and targets according to the strategy, based on financial values as well as nonfinancial values. This study demonstrates how BSC can be implemented in manufacturing company that operating in aviation industry. ANP was used to weight BSC perspectives and indicators. The related company's, department's, personnel's BSCs were created and performance measures were performed according to the developed calculation method. Then the company's performance was assessed using COPRAS. The company's performance results for 2016 and 2017 were compared. BSC analysis and tracking system was created using VBA in MS Excel program. The created performance management system integrates individual goals with the company and enables employees to use their potential at a high level. Although there are many studies which are related to DHK in the literature, this issue has not been mentioned enough in aviation industry. In additionally, an integrated DHK-AAS-COPRAS application is created and the package program is proposed that can be easily used by every company in performance management. This study will provide contributions on literature because of these reasons.