Constructing Neo-Ottomanism: From rhetorical to political action and its aftermaths
Yeni Osmanlıcılığı inşa etmek: Söylem, eylem ve sonuçları
- Tez No: 542426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma, eleştirel söylem analizi ve anlatı takip metodu çerçevesinde siyasal söylemin politikalar ile ilişkisini değerlendirmektedir. Bu çalışmada ele alınan siyasal söylemlerin tamamı tarihin mirası üzerine inşa edilmiş söylemlerdir. Geleneksel-tarihsel meşruiyet söylemleri olarak adlandırılan bu söylemler, bir yandan, günün problemlerinin çözümünü, siyasal söylem ile geçmişin bugüne mirasını kullanarak aramakta, öte yandan yeni politikalara tarihsel-geleneksel meşruiyet alanı açmaktadır. Yıkım ve yeniden inşa terimleri siyasal söylemin fonksiyonları olarak değerlendirilmektedir. Yıkım söylemleri, vesayet rejimi ve ona ait unsurları/cüzleri kutsal bir varlık olarak ortaya koyduğu düşünülen geleneksel bürokratik paradigmanın savunularına hatip tarafından yapılan söylemsel tenkitlere verilen isimdir. Yeniden inşa söylemleri ise, hatip tarafından tarihten gelen meşruiyet ve köklü sosyokültürel çağrışımlar ile beslenen siyasal söylemler ile yeni siyasal söylem paradigması oluşturma çalışmaları olarak ele alınmaktadır. Yeniden inşa söylemleri, hatibin benliğinin Osmanlı tarihinin de ötesine geçebilen boyutta tarihin mirası ve ataların başarısı ile beslenmesi olarak ele alınmaktadır. Benlik geçmişin mirası ile yazılmaktadır. Geçmişin mirasının, hatibin kendisini en doğru anlatıcı ve tarihsel meşruiyet söylemi ile beslene gelmiş modern politikaların en doğru yapıcısı olarak konumlandırmasında önemli bir araç olduğu savunulmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, AK Parti döneminde söylem ve politika arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Siyasal söylemin sistematik analizi, politikaların formüle edilme biçimini ortaya koyabilmek bakımından büyük öneme haizdir. Siyasal söylem ve politika arasındaki ilişkiyi açıklamaya yönelik varsayımlar bu çalışmanın en önemli özelliğidir. Siyasal söylem ve politika ilişkisini ve siyasal söylem türü ve siyasal pratik türlerini açıklamaya dair varsayımların en önemli unsurları şunlardır: alan, sistemik kısıtlılıklar, ayrılan söylem, ayrılan politika, tedrici söylem ve tedrici politika.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the political discourse built on the grand legacy of history. The tools of discourse analysis, Critical Discourse Analysis and Narrative Tracing are the main frameworks tracing the evolution of discourse, and the relationship between discourse and policy. The political discourse has two functions: deconstruction and reconstruction. The discourse of deconstruction refers to the discursive discrediting the traditional bureaucratic paradigm's defense of the components of regime as a sacrosanct entity. The discourse of reconstruction refers to the reinvention of the new discursive paradigm nourished by the socio-cultural significations from the deep-rooted historical legacy. Next, the study focuses on how the self of the rhetor is nourished by the grandeur of the history and ancestors' deeds extending beyond the Ottoman period. The self is written by the legacy of the past. The legacy of the past institutes the self as the appropriate teller and appropriate doer. In the final section, the study attempts to explain the relationship between discourse and policy during AK Party era. The preceding systematic analysis of discourse is argued out to be preliminary stage for the formulation of the policy. What is peculiar to that study is the proposition of hypothesis identifying the nature of the relationship between discourse and policy. The components of the hypothesis such as field / realm, systemic limits, avulsive discourse / policy, incremental discourse / policy are introduced to figure out the relationship between political discourse and policy, type of political discourse and the type of policy.