II. Meşrutiyet döneminde suç unsurları
Crime elements in the second Constitutional period
- Tez No: 542425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tarihi çok eskilere dayanan suçun önlenmesi ve suçlunun ıslahı ile emniyet yani asayişin sağlanmasından sorumlu kolluk kuvvetleri arasındaki münasebet, bir toplumun hem ahlaken hem de fiilen varlığını sürdürebilmesinin en önemli koşullarından birisini teşkil etmektedir. Bu nedenledir ki, 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren askeri anlamda Batı karsısında gerilemeye başlayan Osmanlı Devleti'nde, bu inkıraza sosyo-ekonomik çalkantıların da eklenmesiyle devlet ve halk asayiş, toplumsal ahlak ve huzur bakımından da dönem dönem sıkıntılar yaşamaya başlamıştır. Nitekim durumun farkında olan devlet ricali bu duruma son verebilmek maksadıyla askeri, hukuki ve sosyo-ekonomik bir takım ıslahatlara girişmiş, ancak süreç Tanzimat ile Islahat Fermanlarının ilanı ve anayasalı bir monarşi rejimi olan Meşrutiyet'in ilana kadar devam etmiş, fakat istenilen neticelerin sağlanamaması nedeniyle Cumhuriyet'in ilanı ile sonuçlanmıştır. Özellikle 19. yüzyılın başlarından itibaren Batılı devletlerin emperyalist ve sömürgeci emleri doğrultusunda yükselişe geçen politikalarının açık birer göstergesi olan Kırım Savaşı, 93 Harbi, Mısır'ın işgali ve Osmanlı coğrafyasının çeşitli bölgelerinde yaşanan bağımsızlık hareketleri, askeri ve iktisadi etkilerin yanı sıra devlet otoritesinin de gittikçe zayıflamasına sebebiyet vererek asayiş ve toplumsal yapıyı da büyük oranda etkilemiştir. Bir yandan savaşla, isyanlar ve bunlara bağlı olarak meydana gelen göçlerle uğraşmakta olan Osmanlı Devleti, diğer yandan da neredeyse her alanda yürütmeye çabaladığı ıslahat ve modernleşme hamleleri ile sistemi ve toplumu çağa ayak uydurabilecek konuma getirmeye uğraşmıştır. İşte bu modernleşme girişimleri dâhilinde öne çıkan mevzulardan bir tanesi de, sosyal kontrol mekanizmalarının ıslahı ve kolluk kuvvetlerinin yeniden düzenlenmesi ile asayiş, toplumsal huzur ve ahlakın sağlanması olmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between the law enforcement officers responsible for the prevention of crime based on history and the rehabilitation of crime and the regulation of law enforcement is one of the most important conditions for a society to continue its moral and de facto existence. For this reason, starting from the second half of the 16th century, the Ottoman Empire, which began to decline in the military sense against the West, has added socio-economic turmoil to this process and from time to time the state and the people have begun to live in troubles in terms of social morality and peace. The statesmen, aware of the situation, started military, legal and socio-economic reforms in order to put an end to this situation, but the process continued until the announcement of the Tanzimat and Islahat Fermans and the declaration of a constitutional monarchy regime, but the desired results were not obtained. The Crimean War, 93 War, the occupation of Egypt and the independence movements in various regions of the Ottoman geography, which are clear demonstrations of the politics of the Western states, which have risen in the direction of the imperialist and colonial empires, especially since the beginning of the 19th century, military and economic influences, as well as the increasingly weakening of the state authority, has also greatly affected public order and social order. On the one hand, the Ottoman Empire, struggling with wars, riots, and immigrants, has tried to bring the system and society to a position where it can keep pace with the reforms it has been struggling to carry out in almost every field.