Optimization of the Atabey pipe irrigation network by using SUFEN network software
SUFEN şebeke yazılımı kullanarak Atabey borulu sulama şebekesinin optimizasyonu
  1. Tez No: 542478
  2. Yazar: WALEED ALHENDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DARAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde tarım sektörü ülkenin su kaynağının %70' ini kullanmaktadır. Türkiye'de tarım sektörü toplam su kaynaklarının %73' ünü kullanmaktadır. Geçen on yıllık sürede suyu tasarruflu kullanmak ve zırai ürün miktarını arttırmak için klasik sulama sistemleri modern borulu şebekelerle değiştirilmiştir. Orta Akdeniz göller bölgesinde bulunan Atabey ovası verimli bir ova olup 1980 ve 1990 yılları arasında sulama sistemi klasik sulama sistemi olarak inşaa edilmiştir. Son yıllarda iklim değişikliği ve yağış miktarında meydana gelen azalmayla birlikte ana su kaynağı olan Egridir gölündeki seviye azalması nedeniyle sulama sistemi borulu sulama şebekesine dönüştürülmüştür. Bu çalışmada, Simplex algoritmasını kullanarak geliştirilen SUFEN Şebeke yazılımı kullanılarak Atabey borulu sulama şebekesinin boru çapları ve hidrolik koşulları için optimizasyonu yapılmıştır. SUFEN Şebeke yazılımı kullanılarak ana boru hattının ve anayedek1 boru hattının çapları optimize edilmiş, boru hattında meydana gelecek basınç ve akım hızı değerleri DSİ tarafından belirlenen kriterlere uygun hale hetirilmiştir. Optimizasyon sonuçlarının analizinden ana boru hattında ve ana yedek 1 boru hattında işletme basınç yükü 25 m ile 35 m arasında akım hızı ise V=0.6 m/s>Vmin=0.5m/s ile V=1.9 m/s
Özet (Çeviri)
Agricultural sector in the many developing countries of the world consumes about 70% of their total water resources. In Turkey, 73% of the total water resources is consumed by the agricultural sector. During the last decade, classical irrigation systems have been replaced by modern pipe irrigation networks to conserve water and increase agricultural production. The Atabey irrigation scheme is one of the fertile plains located in the central Mediterranean region known as lakes district of Turkey, was designed and constructed as the classical irrigation system between 1980 and 1990. Due to the change of climate and decrease in total amount of precipitation in the region, water level of the Eğridir Lake which is the main water source of irrigation in the area started to decrease, thus the existing irrigation system was transformed into pipe irrigation network. In this study pipe irrigation network of the Atabey irrigation system was optimized in terms of optimizing pipe diameter and hydraulic conditions by using SUFEN Network software which is based on the simplex algorithm for optimization. Using the SUFEN Network, pipe diameters of the main pipeline, and sub main pipeline were optimized, pressure in the pipe and velocity criterion specified by the State Hydraulic Works (DSI) was achieved. It is determined from the analysis that the operating pressure head in the main pipe varied between 25 m to 35 m for the high pressure zone and between 10 m to 25 m for low pressure zones in the area. Moreover flow velocity in the main pipe varied between 0.6 m/s which is greater than minimum allowable velocity of Vmin=0.5 m/s and 1.45 m/s which is also smaller than maximum allowable velocity of Vmax=3.0m/s. These values conform with the hydraulic criteria defined by DSI. Similar results were also obtained for the other branch sub pipe 1. The operating pressure head in this pipe varied between 25 m to 35 m for the high pressure zone and between 10 m to 25 m for low pressure zone and velocity values varied between 0.6 m/s which is greater than allowable minimum velocity (Vmin=0.5m/s) and 1.9 m/s which is less than maximum allowable velocity (Vmax=3 m/s). Based on the optimization results the coordinates of the pipes and the final layout of the irrigation network were determined by using Auto CAD application of the SUFEN Network Software. Accuracy of the result obtained from this study was compared with the results of DSI Network solution for the Atabey pipe network and it was found that both results were almost identical. Thus, it was concluded that the optimization performed for the Atabey pipe irrigation network is adequate.