Bina kabuğunun enerji ve maliyet optımizasyonunun tekno-ekonomik analizi yapılarak değer mühendisliği ve bım yaklaşımları ile belirlenmesi
Determination of the energy and cost optimization of the building shell by techno-economic analysis using value engineering and bim approaches
  1. Tez No: 961944
  2. Yazar: BURKAY AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, inşaat sektöründe sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve maliyet etkinliği hedefleri doğrultusunda bina kabuğunun optimize edilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, Değer Mühendisliği (DM) ve Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) yaklaşımları bir arada kullanılarak, farklı bina kabuğu alternatiflerinin enerji tüketimi, ilk yatırım maliyeti, bakım maliyeti, inşaat süresi, dayanım ve çevresel etkiler açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. İstanbul'da örnek bir ofis binası üzerinde yürütülen araştırmada, tuğla, gazbeton, bims ve cam gibi ana malzemeler ile XPS ve cam köpüğü yalıtım malzemelerinin kombinasyonlarından oluşan 10 farklı duvar alternatifi analiz edilmiştir. BIM tabanlı Autodesk Revit yazılımı kullanılarak enerji simülasyonları gerçekleştirilmiş; enerji tüketimi, CO₂ salınımı, dayanım, bakım maliyeti, inşaat süresi ve ağırlık kriterleri nicel olarak değerlendirilmiştir. Bu analizler Autodesk Revit programıyla desteklenmiştir. DM analizi yapılarak tatmin düzeyleri belirlenmiş ve alternatiflerin fonksiyonel değeri ölçülmüştür. Analizler sonucunda, enerji performansı yüksek ve maliyet etkin çözümlerin, proje paydaşlarına optimum fayda sunduğu görülmüştür. Ayrıca, BIM tabanlı analizlerin karar verme sürecini hızlandırdığı ve tasarım süreçlerinde sayısal doğruluk sağladığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular, enerji ve maliyet optimizasyonunun bir arada ele alınmasının sürdürülebilir bina tasarımı açısından önemli çıktılar sağladığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonucunda, DM ve BIM entegrasyonu ile yüksek performanslı ve maliyet etkin bina kabuğu tasarımı için yol gösterici bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize the building shell in line with the goals of sustainability, energy efficiency, and cost-effectiveness in the construction sector. By integrating Value Engineering and Building Information Modeling approaches, the study evaluates various building shell alternatives in terms of energy consumption, initial investment cost, maintenance cost, construction time, durability, and environmental impact. The research was conducted on a sample office building located in Istanbul, where ten different wall alternatives composed of combinations of main materials such as brick, autoclaved aerated concrete, pumice concrete, and glass, along with insulation materials like XPS and glass wool, were analyzed. Energy simulations were performed using Buildin information modelling-based Autodesk Revit software, and quantitative evaluations were carried out for criteria such as energy consumption, CO₂ emissions, durability, maintenance cost, construction time, and weight. These analyses were supported by Autodesk Revit. Through VE analysis, satisfaction levels were identified and the functional value of each alternative was measured. The results revealed that high energy performance and cost-effective solutions provide optimal benefits for project stakeholders. Moreover, building information modelling-based analyses were found to accelerate the decision-making process and enhance numerical accuracy during design stages. The findings demonstrate that considering energy and cost optimization together yields significant outcomes for sustainable building design. Ultimately, the integration of value engineering and building information modelling offers a guiding approach for designing high-performance and cost-efficient building shells.