Blast protection using perimeter walls
Çevre duvarları kullanılarak patlamaya karşı koruma sağlama
- Tez No: 542491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ AND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bir patlama senaryosunun etkileri birçok araştırmacı tarafından çalışılmış ve patlamaya karşı dizayn konusunda çeşitli tahmin teknikleri ve yönetmelikler geliştirilmiştir. Bu tahminlere ulaşmak için iki yöntem, deneyler yapma ve ampirik formülleri kullanmaktır. En yüksek basınç değerlerini bulmak için üçüncü bir yöntem ise akışkanlar mekaniği kuralları ile oluşturulmuş programları kullanımıdır. Bu çalışmada en yüksek basınç ve itki değerlerini hesaplamak için bahsedilen programlardan biri olan Air3D kullanılmıştır. Patlamanın etkisini azaltacak iki önlem, patlama duvarı kullanımı ve patlamaya olan mesafenin artırılmasıdır. Bu çalışmanın ana hedefi, Air3D kullanılarak bu ikisi üzerine parametrik bir çalışma yapılmasıdır. Programın sonuçlarının onaylanması için literatürde yer alan bir deneyin sonuçlarının ve dizayn grafiklerinden elde edilen verilerin Air3D sonuçları ile karşılaştırması yapılmıştır. Aynı zamanda patlama duvarının patlama sonrası ayakta kaldığından emin olmak için dizayn grafikleri ve şartnameleri kullanılarak örnek bir patlama duvarı tasarımı yapılmıştır. Daha sonra dört farklı duvar tipi, dört farklı uzaklık ve aynı zamandı duvarsız durumlar düşünülerek parametrik çalışmalar yapılmıştır. Sonuçlar gösteriyor ki, duvar ve bina arasında mesafe arttıkça koruma armakta, fakat azalan bir eğilimde artmaktadır. Duvar yükseklikleri incelendiğinde ise patlama duvarlarının düşük yüksekliklerde, özellikle kendi yüksekliklerinde binaya koruma sağladıkları ama binanın yüksek noktalarında daha yüksek basınç değerlerine de sebep olabilecekleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of a blast scenario is studied by many researchers and the different estimation techniques and design manuals are developed for designing against blast loads. Conducting experiments and using empirical formulae are the two methods for this estimation. The third method is the use of the computational fluid dynamics tools for the calculations to obtain the peak pressures on a blast. In this study, one of those tools, Air3D, is used to determine the reflected pressures as well as impulses for different geometries. Two measures to take to reduce the impact of an explosion are using blast walls and increasing the distance to the blast. The main purpose of this study to have a parametric study on both using the Air3D tool. Validation of the tool is made by comparing the results with the results of an experiment which is available in the literature and also with the readings of the design charts. Also, a sample design is made for the blast wall using design charts and procedures to make sure the wall stays in place after the blast. Then, the parametric studies are conducted with four different wall heights and four different wall to building distances as well as no wall cases. The results show that the increase in wall-building distance increase the protection, but in a decreasing trend. When the wall heights are considered, it is seen that blast walls protect the structures in low heights, especially along their heights, but may cause higher pressures in higher points of the structure.