Toprak altı damla sulama yöntemiyle sulanan serin ve sıcak iklim çimlerinde sulama zamanı planlaması
Irrigation scheduling of cool and warm seasonturfgrass irrigated with sub-drip irrigation method
  1. Tez No: 542492
  2. Yazar: HAVVA AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLHALİM ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ koşullarında toprak altı damla sulama yöntemiyle sulanan serin ve sıcak iklim çim çeşitlerinde, sulama zamanının planlanması amacıyla, Tekirdağ-İstanbul il sınırında Gümüşyaka köyünde yer alan Silivri belediyesine ait Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi(TÜRAM) deneme alanında, 2017 yılı yaz döneminde yürütülmüştür. Araştırmada, iki farklı çim çeşidi için üç farklı sulama düzeyi, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak denenmiştir. İki farklı çim çeşidinde sulama suyu uygulama zamanları, toprak neminin izlemesi esasına dayalı olarak, etkili kök derinliğinde kullanılabilir su tutma kapasitesinin yaklaşık %30'u, %50'si ve %70'i tüketildiğinde sulamalara başlanması ve eksik nemin tarla kapasitesine düzeyine tamamlanması şeklinde oluşturulmuştur. Serin iklim çim çeşitlerinde karışımında farklı sulama konularında uygulanan sulama suyu miktarları 324,2 mm – 195,7 mm; toplam bitki su tüketimi değerleri 382,7 mm – 260,2 mm; günlük bitki su tüketimleri değerleri ise; 5,38 mm/gün – 3,69 mm/gün arasında, sıcak iklim çiminde ise aynı değerler 298,6 mm – 117,1 mm; 357,9 mm – 180,4 mm; 5,03 mm/gün - 2,53 mm/gün arasında değişmiştir. Sonuç olarak, iki farklı çim çeşidinde de farklı sulama düzeylerinin, gelişim ve kalite unsurları istatistiksel açıdan önemli düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Yöre koşullarında sulama suyu miktarı, biçim sıklığı ve kalite unsurları birlikte değerlendirildiğinde, serin iklim çimlerinde kullanılabilir su tutma kapasitesinin %50'si tüketildiğinde, sıcak iklim çiminde ise kullanılabilir su tutma kapasitesinin %70'i tüketildiğinde sulamaya başlanması önerilmiştir. Önerilen konular kıyaslandığında, sıcak iklim çiminin serin iklim çimlerine göre %43 daha az sulama suyu talep ettiği ve %52 daha az su tükettiği belirlenmiştir. Yöre koşulları için, en uygun bitki su tüketimi tahmin eşitliğinde ise serin iklim ve sıcak iklim çimleri için Blaney-Criddle yöntemi olduğu saptanmış ve bu yöntemlere ilişkin bitki katsayısı eğrileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the irrigation scheduling of cool-season and warm turfgrass species under sub-drip irrigation method. Field experiments were conducted in the experimental fields of Silivri municipality in Gümüsyaka village located between boundaries of Tekirdag and İstanbul cities (41° 03ˈ North, 28° 00ˈ East, Turkey) during the summer of the 2017. In the research, three different irrigation strategies for two different turfgrass species were treated in split-plots in randomized blocks design with three replications. As irrigation treatments; for both turfgrass species different depletion levels of available soil moisture in effective root zone of 30 cm were monitored in each day and when approximately 30%, 50% and 70% of total available soil moisture were consumed irrigation water was applied up to field capacity. At the end of the study, it has been determined that significant differences between cool-season and warm-season turfgrass species in the aspect of actual evapotranspiration values, turfgrass quality etc. For cool-season turfgrass species; amount of irrigation water applied in different irrigation treatments are between 324,2 – 195,7 mm; total actual evapotranspiration are 382,7 – 260,2 mm; daily evapotranspiration values are 5,38– 3,69 mm/day; same values for warm-season turfgrass species are between 298,6 – 117,1 mm ; 357,9 – 180,4 mm; 5,03 - 2,53 mm/day, respectively. Finally, when all parameters such as the amount of irrigation water, irrigation and mowing frequency, grass quality parameters are together evaluated it is suggested that irrigation should be applied when 50% and %70 of available soil moisture is consumed for cool season turfgrass and warm season turfgrass species, respectively. The amount of irrigation water applied and actual evapotranspiration are 43% and 52% less in cool-season turfgrass species, respectively. Besides, the most suitable reference evapotranspiration estimation method under the experimental condition is Blaney-Criddle method for cool season turfgrass species and Blaney-Criddle method for warm season turfgrass, and crop coefficient (kc) curves are prepared for both turfgrass species.