Zonguldak ilinin ambalaj atığı plastik yönetiminin incelenmesi
The investigation of the management of packing plastic wastes in Zonguldak
- Tez No: 542515
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyadaki tüketim hızı her geçen gün nüfusun hızla artışı, ilerleyen teknoloji ve endüstriyel faaliyetler gibi nedenlerden dolayı artış göstermektedir. Tüketim hızının artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık miktarlarının hızlı bir artış gösterdiği görülmektedir. Bu atıkların çevre üzerine olan etkisini azaltmak, atıkları problem olmaktan çıkartıp ekonomiye katkıda bulunmak için atık yönetimine önem verilmeye başlanılmıştır. Atıkların kaynağında azaltılması; atık oluşumunun önlenmesi, önlenemiyorsa atıkların geri kazanımının sağlanması ve geri kazanımda yapılamıyorsa güvenli bir şekilde depolanması atık yönetiminin temel prensibini oluşturmaktadır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre 2016 yılında 694764 kg, 2017 yılında ise 412656 kg ambalaj atığı plastik toplanarak geri dönüşüme kazandırılmıştır. Bu verilere göre 2017 yılında toplanan ambalaj atığı plastik miktarında azalma görülmüştür. Sonbahar ve kış mevsiminde ambalaj atığı plastik miktarının azaldığı, ilkbahar ve yaz da ise miktarların arttığı görülmüştür. Artış ve azalışa neden olan faktörler incelenmiştir. Araştırmanın son aşamasında ise ambalaj atıklarının toplanması ve ayrılması için gerekli maliyet analizleri yapılmıştır. Ambalaj atıklarının geri dönüşümünde oluşan atık miktarlarına bağlı olarak kış aylarında tüketilen mazot miktarının yaz aylarına göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca maliyet analiz sonuçları, geri dönüşümü sağlanan plastiklerin hammadde olarak kullanımının ekonomik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The consumption rate in the world increases every day as a result of rapid increases in population, advancing technology and industrial activities. It is observed that the amount of waste produced increases rapidly with increases in the consumption rates. Waste management has begun to be emphasized in order to reduce the effects of wastes on the environment and to contribute them into economy by treating instead of identifying as a problem. The main principles of waste management are the reduction of wastes at sources, the prevention of waste generation, the recovery of wastes if the generation cannot be prevented, and the safely storage if recycling is not possible. The amount of recycled packaging wastes were 694764 kg and 412656 kg in 2016 and 2017, respectively, according to the results obtained in this study. This result showed that the amount of plastic waste collected was reduced in 2017. It was also observed that the amount of collected plastics were varied depending on seasons; the amount of recycled plastics were decreasing in autumn and winter even though higher amounts were collected in spring and summer. The factors causing the increases and decreases were investigated. In the final stage of the study, the required costs were analyzed for the collection and separation of packaging wastes. It has been found that the amount of oil consumed in winter is lower than that in summer, depending on the amount of waste generated in the recovery of packaging waste. The cost analysis results also show that the use of recycled plastics as raw materials is economical.